Wirus zaatakował francuską marynarkę

Aktualizacja:
 
Wirus zaatakował już 10 milionów komputerów na świeciesxc.hu

Wirus, który zaraził niemal 10 milionów komputerów na świecie, zaatakował również francuską marynarkę. Conficker zainfekował sieć, do której podłączone były wojskowe komputery. Flota powietrzna marynarki wojennej nie była wstanie pobierać planów swoich lotów, a co za tym idzie - samoloty nie mogły startować.

Microsoft o rozprzestrzenianiu się wirusa uprzedzał już w październiku 2008 roku. Z raportów wynika jednak, że francuskie wojsko te ostrzeżenia zignorowało i nie zastosowało niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Metody stare, ale sprawdzone

- Conficker utrudnił przepływ informacji, ale one same nie zostały utracone. Połączenia, przez które przekazywany był wirus, zostały usunięte – sieć w 99 proc. jest już bezpieczna - powiedział Jérome Erulin, rzecznik francuskiej marynarki. Francuskie wojsko przyznało, że do momentu gdy wirus nie był jeszcze usunięty, powrócono do bardziej tradycyjnych form komunikacji, takich jak telefon, faks oraz poczta.

Zarażenie przez port USB

Oficerowie marynarki wojennej powiedzieli, że "infekcja" powstała najprawdopodobniej z powodu zaniedbania, a nie "zamierzonej próby ośmieszenia bezpieczeństwa narodowego Francji". Podejrzewają, że ktoś posługiwał się z zawirusowanym pendrivem.

Conficker, który zaatakował Intramar - niezabezpieczoną, wewnętrzną sieć marynarki, został wykryty 21 stycznia. Ze względu na zainfekowanie przez wirus całej sieci, personel marynarki został poinformowany, by w ogóle nie włączać komputerów.

Dwa dni później szefowie sztabów postanowili odizolować Intramar od innych wojskowych systemów komputerowych. Pomimo to, na niektóre komputery znajdujące się w lotniczej bazie marynarki w Villacoublay, wirusowi udało się przedostać.

Zaatakował też Wielką Brytanię

Francuska prasa donosi również, że nie tylko marynarka Francji została zaatakowana przez wirusa.

Według sprawozdania Defense Tech, które powstało podczas styczniowej weryfikacji brytyjskiego wojska, Ministerstwo Obrony zostało zaatakowane przez hybrydę Confickera. Wirus w znacznym stopniu miał zainfekować systemy komputerowe 24 samolotów Królewskich Sił Powietrznych.

Źródło: telegraph.co.uk, bbc.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu