Większość Polaków nie chce emerytalnych reform Tuska

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Sondaż Millward Brown SMG/KRC dla TVN24

Aż 85 proc. Polaków sprzeciwia się propozycji wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Z kolei 81 proc. badanych sprzeciwia się pomysłowi zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a 61 proc Polaków chce referendum ws. emerytur. Rząd pracujący nad projektem ustawy wydłużającej wiek emerytalny w najbliższych dniach zapowiedział poddanie go konsultacjom społecznym i międzyresortowym.

Premier Donald Tusk zapowiedział w sejmowym expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Zgodnie z tą koncepcją, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.

Tym planom sprzeciwia się aż 85 proc. Polaków. Według danych z sondażu jedynie 9 proc. ankietowanych jest "raczej za", a 5 proc. "zdecydowanie za" pomysłem premiera.

Zrównanie wieku emerytalnego

Platforma Obywatelska dodatkowo zapowiedziała, że chce doprowadzić do zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zdecydowana większość Polaków, bo aż 81 proc., pytanych o to "Jak ocenia propozycję wyrównania wieku emerytalnego" odpowiedziała: "jestem zdecydowanie przeciw" (56 proc.) i "jestem raczej przeciw" (25 proc.). "Raczej za" propozycją premiera jest 11 proc., "zdecydowanie za" 6 proc., a 2 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Pomysł SLD na referendum

W styczniu posłowie SLD rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum ws. wieku emerytalnego. Politycy oświadczyli wtedy, że organizowana przez nich akcja ma na celu rozpoczęcie publicznej debaty na temat emerytur. Zdaniem SLD referendum i debata miałaby doprowadzić do znalezienia optymalnego rozwiązania.

W sondażu dla TVN24 zapytano ankietowanych o to "Co myślą o pomyśle przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego?". "Zdecydowanie za" przeprowadzeniem referendum jest 42 proc. oraz "raczej za" 19 proc. badanych. "Zdecydowany sprzeciw" zgłosiło 23 proc, a "raczej przeciw" jest 13 proc. Tylko 3 proc. odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

"Opłaca" się być matką?

Projekt reformy ws. systemu emerytalnego zgłosiło także Polskie Stronnictwo Ludowe, które postulowało, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata.

Aby zbadać co myślą o tej propozycji Polacy w sondażu zapytano: "Jak ocenia Pan(i) propozycję by obniżyć o trzy lata wiek emerytalny kobietom za każde urodzone dziecko?". Z badania wynika, że łącznie za pomysłem opowiedziało się 76 proc. badanych, na co składało się 45 proc. głosów "zdecydowanie za" i 31 proc. głosów "raczej za". Swój sprzeciw zgłosiło łącznie 22 proc. ankietowanych, z czego "zdecydowany przeciw" zadeklarowało 10 proc. oraz "raczej przeciw" 11 proc. Jedynie 3 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie wiem/trudno powiedzieć".

Teraz albo nigdy

- Uważam, że jeżeli reformy emerytalnej nie załatwimy w ciągu trzech miesięcy, to jej w ogóle nie załatwimy - oświadczył w piątek premier Tusk podczas posiedzenia Rady Programowej Kongresu Kobiet. Zaznaczył także, że podniesienie wieku emerytalnego w Polsce jest koniecznością, a on jest gotów ponieść za to pełne ryzyko polityczne.

Źródło: tvn24.pl