W Irlandii Polaków więcej niż Brytyjczyków

Polacy w Dublinie bywają bardzo widoczniTVN 24

W Irlandii mieszka ponad 120 tysięcy Polaków - wynika z opublikowanego raportu irlandzkiego Centralnego Urzędu Statystycznego, opartego na najnowszym spisie ludności z końca 2011 roku. Polacy stali się tym samym najliczniejszą w Irlandii mniejszością narodową.

W ciągu pięciu lat, między 2006 a 2011 rokiem, liczba Polaków wzrosła o blisko 94 procent. Z poziomu nieco ponad 63 tysięcy do ponad 122,5 tysięcy. Polaków jest w Irlandii więcej niż Brytyjczyków, których liczbę oszacowano na ponad 112 tysięcy.

Zielona wyspa pod falą migrantów

Łącznie liczba obywateli kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowaków, Węgrów, Litwinów, Łotyszy i Estończyków, wzrosła w latach 2002-11 o ponad tysiąc procent. Dziesięć lat wcześniej w Irlandii praktycznie ich nie było. Ogółem od 2002 roku, gdy przeprowadzono poprzedni spis, do końca 2011 roku, czyli daty ostatniego, liczba obcokrajowców wzrosła w Irlandii o 143 procent. Pod koniec 2011 roku było ich 544 357, co stanowi 12 procent ogółu ludności wyspy. Dla porównania w 2002 roku było to sześć procent. Pod koniec ubiegłego roku obcokrajowcy stanowili 15,1 proc. irlandzkiej siły roboczej i wskaźnik ten jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Polaków i Brytyjczyków aktywnych na rynku pracy było łącznie 116,3 tys. (43,4 proc. ogółu). W ostatnich latach zaobserwowano też duży napływ imigrantów z republik bałtyckich, który utrzymał się mimo recesji w Irlandii w 2008 roku i zarządzenia cięć wydatków. Wzrosła też liczba Rumunów i Hindusów przyjeżdżających z zamiarem osiedlenia się na wyspie, a spadła - obywateli USA i Australii.

Tłoczno i różnorodnie

Najwięcej obcokrajowców mieszka w Dublinie oraz w hrabstwach Fingal i Cork, które należą do najludniejszych w Irlandii. Najmniej w najrzadziej zaludnionych hrabstwach Longford i Leitrim. Najbardziej wielokulturowym miastem jest Galway, trzecie co do wielkości miasto wyspy, proporcja obcokrajwoców do ogółu mieszkańców wynosi tam 19,4 procent. - Dane te dowodzą, iż irlandzkie społeczeństwo w ostatnich dziesięciu latach bardzo się zróżnicowało - zaznaczyła telewizja RTE.

Autor: mk//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24