Sprawca ataku w bazie wojskowej cytował bin Ladena

TVN24


Nie jestem waszym przeciwnikiem, bo jesteście Amerykanami. Nienawidzę was, bo każdego dnia wspieracie, finansujecie i popełniacie zbrodnie - miał napisać na Twitterze oficer saudyjskiego lotnictwa Mohammed al-Szamrani, który w piątek zastrzelił trzy osoby w bazie lotnictwa marynarki wojennej USA na Florydzie. Cytował też Osamę bin Ladena.

"Jestem przeciwny złu, a Ameryka w całości przekształciła się w kraj zła (...). Nie jestem waszym przeciwnikiem, bo jesteście Amerykanami, nie nienawidzę was z powodu waszych swobód, nienawidzę was, bo każdego dnia wspieracie, finansujecie i popełniacie zbrodnie nie tylko przeciw muzułmanom, ale też przeciw ludzkości" - miał napisać Szamrani.

FBI, które prowadzi śledztwo w tej sprawie, weryfikuje wpisy, aby upewnić się, że Szamrani był ich autorem.

ATAK W BAZIE WOJSKOWEJ NA FLORYDZIE. CZYTAJ WIĘCEJ >

Książę zabrał głos po ataku

Według oficjalnej saudyjskiej agencji prasowej SPA, król Salman ibn Abd al-Aziz as-Saud, który już w piątek przekazał kondolencje rodzinom i bliskim ofiar ataku, nakazał służbom specjalnym królestwa podjęcie współpracy z amerykańskimi agencjami śledczymi.

Książę Chaled ibn Salman, wiceminister obrony Arabii Saudyjskiej, napisał w sobotę na Twitterze: "Jak wielu członków saudyjskich sił zbrojnych, zostałem wyszkolony w amerykańskiej bazie wojskowej i szkolenie to wykorzystaliśmy w słusznych sprawach, jak walka z terroryzmem i innymi zagrożeniami, ramię w ramię z naszymi amerykańskimi sojusznikami".

Atak w bazie wojskowej na Florydzie

Napastnik, który był w Naval Air Station Pensacola na szkoleniu wojskowym, zginął po wymianie ognia z dwoma policjantami. W sobotę dowódca bazy, kapitan Timothy Kinsella przypomniał, że na jej terenie nie wolno nosić przy sobie broni, co może tłumaczyć fakt, że Szamrani strzelał z broni krótkiej.

W Naval Air Station Pensacola, nazywanej "kolebką lotnictwa morskiego" służy 16 tys. wojskowych i pracuje 7,4 tys. osób cywilnych. Jest to jedna z najważniejszych baz szkoleniowych lotnictwa marynarki wojennej USA.

Strzelanina w bazie marynarki wojennej w Pensacola na Florydzie

Autor: ft/kab / Źródło: PAP