Urlop w domu, czyli wczasy Polaków

TVN24

Aktualizacja:
TVN24Co czwarty Polak wyjeżdżający na urlop, wybrał zagranicę

Zaledwie 28 proc. Polaków wyjechało w tym roku na urlop - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Spośród tych, którzy się na to zdecydowali jedna czwarta udała się za granicę - przede wszystkim do Włoch (16 proc.), Wielkiej Brytanii (15 proc.) i Chorwacji (11 proc.).

Aż 68-proc. ankietowanych wybrało wypoczynek w domu. Zaledwie 4 proc. Polaków deklaruje, ze na urlop dopiero się wybiera. - Bardziej aktywni od nas są np. Czesi. Tam na urlop wyjeżdża ponad 50 proc. ludzi – mówi "Rz" prof. Ryszard Brol, dziekan Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wpływ na wyjazdy ma przede wszystkim sytuacja materialna Polaków - czytamy. Na urlop najczęściej wyjeżdżają ludzie młodzi, lepiej wykształceni, z bogatszych regionów kraju - Polski centralnej (41 proc.) i południowej (32 proc.). Najrzadziej na wakacyjny wyjazd decydują się rolnicy – zaledwie 1 proc.

Jesteśmy wciąż społeczeństwem niezbyt zamożnym, ale stopniowo bogacącym się. Długo się zastanawiamy, na co przeznaczyć pieniądze, które zostają po zaspokojeniu potrzeb bytowych. Prof. Zdzisław Mach, socjolog

Wycieczka czy telewizor?

- Jesteśmy wciąż społeczeństwem niezbyt zamożnym, ale stopniowo bogacącym się. Długo się zastanawiamy, na co przeznaczyć pieniądze, które zostają po zaspokojeniu potrzeb bytowych - komentuje dla "Rz" prof. Zdzisław Mach, socjolog i europeista Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Wiele osób zamiast wyjazdu na urlop, ma inne priorytety: remont lub kupno mieszkania, jakichś elektronicznych gadżetów czy taniego, używanego samochodu - dodaje.

Większość Polaków nie jest skłonna wydać na wakacje zbyt dużo. 29 proc. twierdzi, że urlop kosztował ich mniej niż 500 zł za osobę, 41 proc. wydało od 500 do 1000 zł, a 16 proc. – od 1000 do 1500 zł. Tylko 5 proc. Polaków przeznaczyło na wyjazd powyżej 2 tys. zł na osobę.

Odkrywamy Polskę

Aż 81 proc. wyjeżdżających spędziło urlop w Polsce, głównie nad morzem (42 proc.), nad jeziorami (24 proc.) i w górach (18 proc). Wybierając miejsce wakacji, Polacy kierowali się przede wszystkim atrakcyjnością turystyczną miejscowości (34 proc.) i ceną (23 proc.). Tylko 1 proc. uważa, że na ich decyzję miała wpływ reklama.

– Polacy odkrywają swój kraj – mówi "Rz" Ewa Wróbel, rzecznik Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Wtóruje jej Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej: – Nasza krajowa oferta turystyczna jest coraz lepsza. Można atrakcyjnie spędzić czas, nawet gdy nie ma dobrej pogody - mówi.

1/4 za granicą

25 proc. ankietowanych deklarowało spędzenie urlopu za granicą. Na wypoczynek poza Polską decydowało się więcej kobiet (32 proc.) niż mężczyzn (17 proc.). Najwięcej było wśród nich osób z wyższym wykształceniem (40 proc.) i w wieku 30 – 39 lat (34 proc.).

Ci, którzy wyjechali na urlop są jednak bardzo zadowoleni. Aż 93 proc. respondentów stwierdziło, że ich wyjazd na wczasy był udany. Żałowali tylko, że za krótki.

Źródło: "Rzeczpospolita"