Unia wzywa do wolnych wyborów w Wenezueli. Tusk wspiera "demokratyczne siły"

Tusk ma nadzieję, że Europa wesprze demokratyczne siły w WenezueliPAP/EPA/SASCHA STEINBACH/ALBERTO VALDES/ Miguel Guti

Unia Europejska w środę wezwała do wysłuchania "głosu" mieszkańców Wenezueli oraz przeprowadzenia "wolnych i wiarygodnych" wyborów w tym kraju. Wcześniej wsparcia "demokratycznym siłom" udzielił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

W Caracas i wielu innych wenezuelskich miastach rozpoczęły się masowe protesty przeciwko rządom prezydenta Nicolasa Maduro.

W środę tymczasowym prezydentem Wenezueli obwołał się przewodniczący opozycyjnego parlamentu Juan Guaido. Otrzymał on poparcie Stanów Zjednoczonych i 10 krajów Grupy Lima - Argentyny, Brazylii, Kanady, Chile, Kolumbii, Kostaryki, Gwatemali, Hondurasu, Paragwaju i Peru.

"Te głosy nie mogą być ignorowane"

Do kryzysu w Wenezueli odniosła się także Unia Europejska. Oświadczenie w imieniu Wspólnoty opublikowała szefowa dyplomacji Federica Mogherini.

"23 stycznia mieszkańcy Wenezueli masowo zaapelowali o demokrację i możliwość swobodnego decydowania o własnym losie. Te głosy nie mogą być ignorowane. Unia Europejska zdecydowanie wzywa do rozpoczęcia natychmiastowego procesu politycznego, prowadzącego do wolnych i wiarygodnych wyborów, zgodnie z porządkiem konstytucyjnym. UE w pełni popiera Zgromadzenie Narodowe jako demokratycznie wybraną instytucję, której uprawnienia należy przywrócić i szanować" - napisała Mogherini w oświadczeniu.

Podkreśliła, że "prawa obywatelskie, wolność i bezpieczeństwo wszystkich członków Zgromadzenia Narodowego, w tym jego przewodniczącego, Juana Guaido, muszą być przestrzegane i w pełni respektowane".

"Przemoc i nadmierne użycie siły przez siły bezpieczeństwa są całkowicie niedopuszczalne i na pewno nie rozwiążą kryzysu. Wenezuelczycy mają prawo pokojowo demonstrować, swobodnie wybierać przywódców i decydować o swojej przyszłości. Unia Europejska i jej państwa członkowskie są gotowe wspierać przywracanie demokracji i rządów prawa w Wenezueli poprzez wiarygodny pokojowy proces polityczny zgodny z konstytucją Wenezueli" - wskazała szefowa unijnej dyplomacji.

Tusk wspiera "demokratyczne siły"

Wcześniej w środę głos w sprawie protestów w Caracas zabrał szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Mam nadzieję, że cała Europa zjednoczy się w celu wsparcia sił demokratycznych w Wenezueli. Tamtejszy parlament, w tym jego przewodniczący Juan Guaido, w przeciwieństwie do Maduro, mają demokratyczny mandat od wenezuelskich obywateli" - napisał Tusk na Twitterze.

Kryzys, zerwanie stosunków z USA

Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich latach znacznie pogłębił wenezuelski kryzys.

Nicolas Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne z USA po tym, gdy prezydent USA Donald Trump uznał lidera opozycji w tym kraju Juana Guaido za tymczasowego prezydenta. Amerykański personel dyplomatyczny dostał 72 godziny na opuszczenie kraju.

Autor: ft, asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SASCHA STEINBACH/ALBERTO VALDES/ Miguel Guti

Tagi:
Raporty: