Turcja zbuduje największe lotnisko na świecie

TVN24

Wikipedia/GNU | Ercan KarakaşObecnie największym lotniskiem Turcji jest port lotniczy Ataturk

Turcja chce zbudować największe lotnisko na świecie. Władze formalnie rozpoczęły procedurę zapytań ofertowych do potencjalnych wykonawców. Nowy port lotniczy w Stambule ma kosztować 7 miliardów euro.

- Począwszy od dzisiaj zainteresowane przedsiębiorstwa mogą zacząć przygotowywać swoje projekty i do 3 maja składać oferty - poinformował przedstawiciel władz tureckich lotnisk. Według tureckiego ministra transportu Binalego Yildirima przetarg na budowę lotniska odbędzie się we wrześniu br. Nowy port lotniczy będzie miał sześć pasów startowych i docelowo, do 2050 roku, ma obsługiwać rocznie 150 mln osób. Nowa infrastruktura, która powstanie w północno-zachodniej części Stambułu w pobliżu Morza Czarnego, ma przyjąć pierwsze samoloty w 2017 roku. Łączna powierzchnia terminali ma wynieść około 1 mln m kw., a całego lotniska 77 mln m kw.

Obecne lotniska za małe

Budowa lotniska odbędzie się w czterech etapach. Po zakończeniu pierwszego - w 2017 roku - lotnisko będzie obsługiwać 90 mln pasażerów rocznie. Międzynarodowy port lotniczy im. Ataturka, największy w Stambule, zbudowany po jego europejskiej stronie w odległości 20 km od centrum miasta, przyjmuje rocznie 45 mln pasażerów i jest obecnie już za mały. Drugie lotnisko, Sabiha Gokcen w azjatyckiej części miasta, obsługuje co roku 15 mln pasażerów, głównie tanich linii lotniczych.

Autor: jk//gak / Źródło: PAP