Senat w komisji za hazardową. Poprawki PiS odrzucone

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huUstawa hazardowa - zgodnie z planami rządu - przez parlament idzie jak burza

Wygląda na to, że tzw. ustawa hazardowa przez Senat przejdzie w równie ekspresowym tempie, co przez Sejm. Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się w piątek za przyjęciem ustawy o grach hazardowych w całości, bez poprawek.

Wnioski senatorów PiS, by np. podatek od automatów o niskich wygranych podnieść z 2 tys. zł do 3 tys. zł, nie były przez komisję rozpatrywane. Obecny na komisji wiceminister finansów Jacek Kapica, argumentował, że stawka w wysokości 2 tys. zł odpowiada średnio 45 proc. dochodów z automatu. Podniesienie jej do 3 tys. zł odpowiadałoby 66 proc. dochodów. - Stawka byłaby na tyle wysoka, że mogłaby się okazać przesłanką do zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego - ostrzegł.

Senatorowie PiS chcieli też obniżenia do 30 dopuszczalną liczbę automatów hazardowych, które mogą zostać zlokalizowane w kasynach. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm i stanowiskiem rządu, w kasynach będzie mogło działać do 70 automatów. Ponadto senatorowie opozycji chcieli zmian w przepisach dotyczących podstawy opodatkowania niektórych form hazardu czy uprawnień celników, którzy mają kontrolować kasyna.

Ekspresem przez Senat?

Teraz projekt trafi pod głosowanie senatorów. Jeśli przyjmą go w piątek - najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia trafi na biurko prezydenta.

Jak zapowiada kancelaria Lecha Kaczyńskiego, prezydent podpisze ustawę, jeśli będzie zgodna z konstytucją, ograniczy dostępność do hazardu, zwłaszcza dla osób niepełnoletnich, ureguluje rynek hazardowy i ochroni Polskę przed rozwojem hazardowego podziemia.

Ekspresem przez Sejm

Proces legislacyjny ustawy, przyjmowanej w trybie pilnym, jest naprawdę ekspresowy. Pierwsze czytanie rządowego projektu odbyło się we wtorek. W czwartek późnym wieczorem ustawa hazardowa została już przyjęta przez Sejm.

"Za" głosowało 234 posłów, 177 wstrzymało się, a 8 było przeciw. Podczas wcześniejszych głosowań Sejm odrzucił większość poprawek opozycji.

Hazard do likwidacji

Nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

Pracę nad ustawą rozpoczęły się po ujawnieniu przez media tzw. afery hazardowej. Zamieszani w nią są prominentni politycy PO.

PRZECZYTAJ RAPORT NT. AFERY HAZARDOWEJ

Źródło: PAP