Prezydent Chin wybiera się do Europy. Odwiedzi przynajmniej trzy kraje

Xi Jinping jest prezydentem Chin od 2013 roku (wideo archiwalne)
Xi Jinping jest prezydentem Chin od 2013 roku (wideo archiwalne)
Reuters Archive
Xi Jinping jest prezydentem Chin od 2013 roku (wideo archiwalne)Reuters Archive

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping odwiedzi w dniach 21-26 marca Włochy, Monako i Francję - ogłosiło w poniedziałek chińskie MSZ. W komentarzach na temat wizyty na pierwszy plan wysuwa się kwestię przystąpienia Rzymu do lansowanej przez Pekin Inicjatywy Pasa i Szlaku.

Zachodnie media zwracają uwagę, że wizyta chińskiego przywódcy w państwach UE przypada na czas ożywionej dyskusji o potencjalnym zagrożeniu ze strony Chin i chińskiej technologii w Europie, szczególnie w kontekście zarzutów dotyczących bezpieczeństwa informacji, jakie USA stawiają firmie telekomunikacyjnej Huawei.

Zaproszenia od prezydentów i księcia Monako

W krótkim komunikacie chińskiego MSZ nie podano żadnych dodatkowych szczegółów na temat wyjazdu Xi, poza tym, że zaproszenia wystosowali prezydent Włoch Sergio Mattarella, prezydent Francji Emmanuel Macron i książę Monako Albert II. Media spekulują, że w czasie pobytu w Rzymie chiński prezydent może się również spotkać z papieżem Franciszkiem, ale żadna ze stron tego oficjalnie nie potwierdziła.

Państwowa chińska agencja Xinhua, wyjaśniając, "dlaczego przewodniczący Xi wybrał właśnie te trzy kraje" na swoją pierwszą zagraniczną podróż w 2019 roku, w pozytywny sposób opisuje relacje między nimi a Chinami. Zaznacza, że Włochy i Chiny to dwie starożytne cywilizacje, i przypomina, że Francja jako jeden z pierwszych krajów zachodnich uznała komunistyczną ChRL.

Xinhua podkreśla, że premier Włoch Giuseppe Conte wyraził zainteresowanie przystąpieniem do Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), która jest sztandarowym przedsięwzięciem Xi w polityce zagranicznej. Projekt ten, nazywany również Nowym Jedwabnym Szlakiem, zakłada finansowanie oraz budowę i modernizację morskich i lądowych korytarzy logistycznych łączących Chiny z resztą świata.

Według dziennika "Financial Times" Rzym zamierza podpisać z Chinami wstępne porozumienie w sprawie BRI, choć zarówno we Włoszech, jak i za granicą pojawiają się głosy przeciwne takiej decyzji. Wskazują one na obawy o bezpieczeństwo związane z dopuszczeniem Chin do inwestycji w kluczową europejską infrastrukturę, w tym telekomunikację i porty.

"Financial Times" zaznacza, że Włochy byłyby pierwszym krajem grupy G7, który formalnie poparł chińską inicjatywę. Według gazety taki zamiar Rzymu spotkał się z "ostrą odpowiedzią Białego Domu i wywołał niepokój w Brukseli".

Na fali dyskusji o bezpieczeństwie informacji Francja ogłosiła niedawno, że wprowadzi dodatkowe testy dla producentów sprzętu telekomunikacyjnego, w tym chińskiego Huawei. Prezydent Macron wezwał państwa Unii Europejskiej, by wspólnie wypracowały "skoordynowaną postawę" wobec Chin.

W ubiegłym tygodniu z podobnym apelem wystąpiła Komisja Europejska. W opublikowanym przez nią dokumencie oceniono, że bez "pełnej jedności" żadne z państw Unii Europejskiej nie będzie w stanie efektywnie osiągać swoich celów w kontaktach z Chinami. Kraj ten określono jako partnera, ale też "konkurenta gospodarczego" w wyścigu po przywództwo technologiczne oraz "systemowego rywala promującego alternatywne modele rządzenia".

Spekulacje na temat spotkania z papieżem

Od kilku tygodni w mediach pojawiają się spekulacje, że przy okazji pobytu w Rzymie chiński przywódca może odwiedzić Watykan i spotkać się z papieżem Franciszkiem. Agencja Reutera podała, powołując się na wysokie rangą źródła watykańskie, że Franciszek jest skłonny spotkać się z Xi, a propozycje w tej sprawie składali Watykanowi pośrednicy, choć Chiny nie wystąpiły jak dotąd z oficjalną prośbą o spotkanie.

Chiny i Watykan nie utrzymują relacji dyplomatycznych od 1951 roku, ale w sierpniu ubiegłego roku zawarły przełomowe porozumienie w sprawie ordynacji biskupów, które według części obserwatorów może być wstępem do normalizacji stosunków. Spotkanie Xi z Franciszkiem byłoby pierwszym w historii spotkaniem chińskiego przywódcy z papieżem - zaznacza Reuters.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP