"Pozostały praktycznie gołe słupy". Energetycy walczą

TVN24

Aktualizacja:
TVN24/fot. PAPSkutki czwartkowych nawałnic

Wciąż około 140 odbiorców prądu w powiecie opoczyńskim (Łódzkie) jest go pozbawionych. Podczas nawałnic uszkodzonych zostało ponad 440 budynków, z czego 204 to budynki mieszkalne. Bez prądu jest także około 100 gospodarstw z południowego Mazowsza.

W usuwaniu zniszczeń mieszkańcom pomaga m.in. kilkudziesięciu więźniów z aresztu śledczego w Piotrkowie Trybunalskim, którzy pracują pod nadzorem funkcjonariuszy służby więziennej.

17 słupów do wymiany

Praktycznie bez przerwy pracują energetycy, jednak jeszcze nie udało się podłączyć do sieci wszystkich odbiorców. Na terenach dotkniętych nawałnicami nadal wyłączona jest z użytku jedna stacja średniego napięcia. Wymienić trzeba trzynaście słupów na sieci niskiego napięcia i cztery na sieci średniego napięcia.

Żarnów i Białaczów najbardziej poszkodowane

Wśród pozbawionych prądu są mieszkańcy północnej części wsi Topolice w gm. Żarnów. Nawałnica niemal całkowicie zniszczyła tam linię energetyczną, uszkodziła 40 budynków mieszkalnych i 92 gospodarcze.

Gmina Żarnów jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez nawałnice. Druga to gmina Białaczów, w której wszystkie straty szacuje się na ok. 10 mln zł. Wójt gminy Żarnów Krzysztof Nawrocki do podliczenia strat nie chce podawać konkretnej kwoty, jednak jego zdaniem może to być suma podobna do tej z Białaczowa.

Już wypłacają zasiłki

Gmina Białaczów w sobotę rozpoczęła już wypłatę zasiłków dla najbardziej poszkodowanych, którzy otrzymują kwoty do 6 tys. zł. Na ten cel wojewoda łódzki przekazała gminie 580 tys. zł z miliona przekazanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji z rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych dla województwa łódzkiego.

Gmina Żarnów wypłatę zasiłków rozpocznie w poniedziałek. Po całkowitym oszacowaniu strat uruchamiane mają być transze zaliczkowo-pożyczkowe na odbudowę lub remont budynków mieszkalnych.

500 tys. zł na pomoc w usuwaniu skutków nawałnic zadeklarował samorząd województwa łódzkiego. Pieniądze mają być wykorzystane na remont budynków użyteczności publicznej. Wśród nich są m.in.: Dom Pomocy Społecznej w Białaczowie, w którym wichura wybiła kilkadziesiąt szyb, oraz szkoły w Petrykozach (uszkodzony dach) i Żarnowie (uszkodzone kominy i elewacja).

Więźniowie pomagają usuwać skutki nawałnicy w Parczowie (TVN24)
TVN24

Jeszcze 80 rodzin pozbawionych prądu na Mazowszu

Także nie wszyscy poszkodowani w nawałnicy mieszkańcy województwa mazowieckiego mają dostęp do energii elektrycznej. Prąd przestał docierać do 4 tys. gospodarstw w powiatach: radomskim, przysuskim i białobrzeskim.

W sobotę ok. południa energii elektrycznej nie miało jeszcze około 200 gospodarstw, ale w niedzielę wieczorem już tylko 80 odbiorców nie miało prądu. Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała w niedzielę, że w niektórych miejscach trzeba postawić nowe słupy i wymienić linie.

Setki uszkodzonych domów

Oprócz sieci średniego i niskiego napięcia nawałnice uszkodziły wiele domów. W okolicach Opoczna zniszczonych zostało ponad 440 budynków, z czego połowa to budynki mieszkalne.

Uszkodzeniu uległy tu głównie poszycia i konstrukcje dachu oraz więźby dachowej. W znacznie gorszym stanie są budynki gospodarcze (stodoły, obory, chlewy itp.), które z reguły miały słabszą konstrukcję niż domy. Część z nich, głównie te drewniane, jest całkowicie zniszczona.

Inspektorzy oceniają sytuację

Zgodnie z danymi straży pożarnej, w trzech dotkniętych żywiołem powiatach południowego Mazowsza uszkodzeniu uległo ok. 300 domów i ok. 400 budynków gospodarczych, ale dane te są weryfikowane przez inspektorów nadzoru budowlanego, którzy ruszyli w teren dotknięty kataklizmem. Zdaniem Biały, żaden z budynków nie został zniszczony w takim stopniu, aby groził zawaleniem.

Skala zniszczeń na początku przyszłego tygodnia

Zniszczone zostały sady owocowe i ok. 10 tys. tuneli z uprawami. Według rzeczniczki wojewody mazowieckiego na razie nie można mówić o kwotach strat.

Na początku przyszłego tygodnia powinny być znane dane o skali zniszczeń w infrastrukturze komunalnej i liczbie uszkodzonych domów i budynków gospodarczych.

Po całkowitym oszacowaniu strat mają zostać uruchomione zasiłki na remont lub odbudowę uszkodzonych budynków mieszkalnych w wysokości do 100 tys. zł. Pomoc ma trafić także do rolników, którzy doznali strat w uprawach czy budynkach gospodarczych.

Na Mazowszu od poniedziałku będą wypłacane zasiłki socjalne w wysokości do 6 tys. zł, dla osób w szczególnie trudniej sytuacji życiowej. Pomoc związana z remontami będzie przekazywana po tym, jak z wnioskami o uruchomienie środków wystąpią gminy.

Pomoże ARiMR i ministerstwo edukacji

Ponadto poszkodowani rolnicy, po określeniu wysokości szkód oraz uzyskaniu opinii wojewody, będą mogli występować do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o refundację nakładów na odtworzenie produkcji. Rolnicy będą się mogli ubiegać się także we wskazanych bankach o kredyty preferencyjne, dofinansowywane przez ARiMR.

Resort edukacji planuje natomiast uruchomić środki finansowe dla poszkodowanych rodzin, w których są dzieci z wieku przedszkolnym i szkolnym. Prawdopodobnie fundusze te zostaną przeznaczone na organizację letniego wypoczynku dla najmłodszych, a także wyprawki szkolne.

Źródło: PAP