Polskie MSZ gratuluje USA i Kubie. Podkreśla też zasługi Franciszka


Polska przyjmuje z satysfakcją decyzję o przywróceniu stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą i ma nadzieję, że kolejnym krokiem będzie zniesienie amerykańskiego embarga - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w czwartkowym komunikacie.

"Polska przyjmuje z satysfakcją historyczną decyzję o przywróceniu stosunków dyplomatycznych między USA a Kubą. Mamy nadzieję, że kolejnym krokiem będzie zniesienia embarga USA wobec Kuby, za czym opowiadamy się konsekwentnie od lat na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ" - czytamy w oświadczeniu. Podkreślono w nim, że Polska w ramach Unii Europejskiej uczestniczy w negocjacjach porozumienia o dialogu politycznym i współpracy między UE a Kubą. Zaakcentowano - zgodnie z przyjętym przez UE wspólnym stanowiskiem wobec Kuby - konieczność poszanowania przez stronę kubańską praw człowieka, pluralizmu politycznego i wartości demokratycznych. "Gratulujemy decyzji władz kubańskich o zwolnieniu kolejnej grupy więźniów politycznych. Liczymy na dalsze kroki przybliżające Kubę do światowej społeczności demokratycznej, zwłaszcza ratyfikację Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka" - podkreślono w oświadczeniu. "Polska dyplomacja gratuluje USA i Kubie. Należy podkreślić, że jest to również duży sukces papieża Franciszka i dyplomacji watykańskiej, dzięki mediacji której doszło do wznowienia stosunków między Waszyngtonem i Hawaną" - napisano. Jak podkreśla MSZ, Polska docenia rolę Kościoła w otwarciu Kuby na świat, o co apelował już papież Jan Paweł II w czasie swojej pierwszej pielgrzymki na wyspę w 1998 r; a także "konstruktywną" rolę Kanady w prowadzonych mediacjach.

Otworzą ambasadę w Hawanie

Prezydent Barack Obama ogłosił w środę zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji w podróżach i eksporcie.

USA podkreślają, że w zbliżeniu między Waszyngtonem a Hawaną pomógł rząd Kanady oraz Watykan, organizując w ciągu minionego roku owiane tajemnicą rozmowy między USA a władzami Kuby. W sprawę osobiście zaangażował się papież Franciszek, za co amerykański prezydent mu serdecznie dziękował.

Źródła USA ujawniły, że papież po spotkaniu z Obamą wysłał na początku lata listy do liderów USA i Kuby z "osobistym apelem" o uwolnienie więźniów, a jesienią ważni przedstawiciele Watykanu przyjęli u siebie delegacje obu państw. Na tym spotkaniu finalizowano m.in. decyzje o wymianie więźniów. Już w najbliższych miesiącach ma zostać otwarta ambasada USA w Hawanie. Poinformowano, że USA nie sprzeciwiają się już udziałowi władz Kuby w szczycie obu Ameryk. Spotkanie, w którym będzie uczestniczył Obama, odbędzie się w kwietniu w Panamie.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Raporty: