Polska - kierunek atom

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huCzy tak będzie wyglądał przyszły krajobraz Polski?

W czwartek o bezpieczeństwie energetyki jądrowej debatować będą członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W spotkaniu będą też uczestniczyć eksperci.

24 marca członkowie RBN debatowali na temat bezpieczeństwa energetycznego, w tym o energii jądrowej. Po tym posiedzeniu prezydent nie wykluczał, że zwoła Radę z udziałem ekspertów na temat energetyki jądrowej. Jak mówił wtedy, dyskusja miałaby być poświęcona perspektywie programu budowy elektrowni atomowej w Polsce.

W opinii Komorowskiego niebawem staniemy bowiem przed pytaniem, "czy lepiej mieć elektrownie jądrowe w Polsce, podporządkowane normom, które ustala państwo polskie, systemowi kontroli państwa polskiego, czy też elektrownie budowane wedle innych zasad, bez możliwości realnego kontrolowania, tuż przy granicach państwa polskiego, na co się zanosi".

Polska energia jądrowa

Prezydent przypominał, że Polska w 2009 roku podjęła decyzję o wdrożeniu własnego programu budowy energetyki jądrowej. - Kwestie bezpieczeństwa mają w tym programie priorytetowe znaczenie, dlatego w pełni udzielamy poparcia wszelkim inicjatywom związanym z międzynarodową kontrolą nad technologiami, nad stosowanymi zabezpieczeniami i sprawdzaniem systemu elektrowni jądrowej - mówił. Prezydent podkreślał, że nie może zabraknąć nam mądrości, "by wspólnie wykorzystać energię atomu w służbie człowieka, w celach pokojowych i dla stałego rozwoju stosując najlepsze i najbezpieczniejsze technologie".

Kwestie bezpieczeństwa mają w tym programie priorytetowe znaczenie, dlatego w pełni udzielamy poparcia wszelkim inicjatywom związanym z międzynarodową kontrolą nad technologiami, nad stosowanymi zabezpieczeniami i sprawdzaniem systemu elektrowni jądrowej Bronisław Komorowski

Nowy skład rady

Przed rozpoczęciem czwartkowego posiedzenia Komorowski wręczy przewodniczącej partii Polska Jest Najważniejsza Joannie Kluzik-Rostkowskiej akt powołania w skład RBN. Rada jest konstytucyjnym organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.

W jej skład wchodzą: premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, szef MSZ Radosław Sikorski, szef MON Bogdan Klich, szef MSWiA Jerzy Miller oraz szefowie partii parlamentarnych: PO - premier Donald Tusk, PSL - Waldemar Pawlak i SLD - Grzegorz Napieralski. Powołany do składu Rady lider PiS Jarosław Kaczyński na początku listopada formalnie zrezygnował z członkostwa. Swoją decyzję uzasadnił negatywną oceną m.in. sposobu negocjowania przez rząd umowy gazowej z Rosją oraz podejściem rządu i prezydenta do zmian Traktatu Lizbońskiego.

Źródło: PAP