"Po co dwóch pilotów? Niech cholerny komputer steruje"

 
Nowe pomysły szefa Ryanairawikipedia.org/Ardfern

Komputer lub inteligentna stewardesa mogą bez problemu zastąpić drugiego pilota - uważa szef tanich linii lotniczych Ryanair Michael O'Leary. W wywiadzie dla tygodnika "Business Week" oświadczył, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa lotów wymagają radykalnego przemyślenia, a lotniska to miejsca niepotrzebnie skomplikowane.

- Po co dwóch pilotów, gdy wystarczy jeden? Niech cholerny komputer steruje lotem - uważa O'Leary, oceniając, że prowadzenie samolotu jest tylko nieznacznie trudniejsze niż gra komputerowa. Jak dodał szef linii lotniczych, "w przypadku niedyspozycji pilota może on przywołać dzwonkiem stewardesę, tak jak przywołuje się domową służbę. Może ona przejąć wówczas odpowiedzialność za lądowanie".

Kontrowersyjne propozycje

Propozycje O'Leary'ego wywołały sporo kontrowersji.

- O'Leary powinien rzadziej otwierać usta, bo za każdym razem, gdy to robi, mówi coraz większe głupoty - powiedziała Kate Hanni, kierująca grupą FlyersRights.org, broniącą praw pasażerów linii lotniczych. - Samoloty pasażerskie to nie bezzałogowe drony. Nie latają same - zaznaczył natomiast pilot cywilny Patrick Smith.

Inni przeciwnicy pomysłu przypominają O'Leary'emu, że niedawno proponował pozbycie się stewardes i zainstalowanie na pokładzie maszyn Ryanair automatów z kawą i batonikami.

Lotnicza awangarda

Co na krytykę sam O'Leary? Szef Ryanaira praktycznie nic sobie z tego nie robi. Sądzi, że jego propozycje są w awangardzie nowych rozwiązań, a ich przyjęcie to kwestia czasu.

Już wcześniej proponował on dość kontrowersyjne rozwiązania w kwestii przewozu pasażerów. Chciał wprowadzenia opłat za korzystanie z toalety i miejsca stojące z tyłu samolotu z uchwytami nad głową, jak w tramwaju. Nie wyklucza, że w przyszłości na lotnisku nie będzie bagażowych i pasażerowie sami będą nie tylko odprawiać bagaż, ale także ładować go na pokład i wyładowywać.

Docelowo O'Leary chciałby wprowadzić darmowe loty. Przewoźnicy zarabialiby na przewozie bagażu, sprzedaży na pokładzie, ubezpieczeniu i wynajmie samochodów.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/Ardfern