Nowoczesny system ułatwi życie kierowcom w Chorzowie

TVN24

Archiwum TVN 24System ma informować kierowców o utrudnieniach

Także kierowcy w Chorzowe mają być informowani zawczasu o utrudnieniach na drodze. Na początku listopada działać zaczną działać tablice drogowe (tzw. odcinkowy system zarządzania ruchem).

To kolejne tego typu ułatwienie dla kierowców na Śląsku. W czwartek w Gliwicach otwarto inteligentny system sterowania ruchem, który ma pomóc w odkorkowaniu miasta.

Duże możliwości

System zarządzania ruchem umożliwi m.in. automatyczną kontrolę warunków atmosferycznych i generowanie odpowiednich komunikatów ostrzegawczych. Będzie służył także służbom ratowniczym oraz policji – do kontroli i skutecznego reagowania w przypadku nagłych zdarzeń drogowych. W przyszłości będzie mógł być przystosowany również do prowadzenia odcinkowego pomiaru prędkości.

Trasa często uczęszczana

Zdaniem władz Chorzowa, system zarządzania ruchem poprawi bezpieczeństwo kierowców na trasie. Wielu z nich przekracza tam bowiem dopuszczalną prędkość oraz wjeżdża lub zjeżdża z drogi w różnych miejscach. Stwarza to niebezpieczne sytuacje i powoduje zwiększoną liczbę wypadków i kolizji. Te z kolei skutkują – szczególnie w godzinach szczytu – kilkukilometrowymi korkami. Odpowiednio szybka informacja pozwoli kierowcom zawczasu zwolnić czy zjechać z trasy.

System obejmie chorzowski fragment trzypasmowej Drogowej Trasy Średnicowej. Tylko na jej 20-kilometrowym fragmencie – między Katowicami i Zabrzem – w ciągu doby przejeżdża ponad 50 tys. pojazdów. Budowane obecnie w Zabrzu i Gliwicach brakujące odcinki trasy (łącznie 11,3 km) mają być gotowe w 2014 i 2015 r.

Skorzysta nie tylko Chorzów

System ma być użyteczny nie tylko w Chorzowie, ale i poza granicami miasta. Pozwoli na to chociażby współpraca z sąsiednimi Katowicami. Każde zamknięcie tunelu popularnej "średnicówki" pod katowickim rondem ma trafić do systemu.

Wojciech Osadnik z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie zapewnia, że montaż urządzeń powinien zakończyć się w ciągu tygodnia. Testy systemu potrwają do końca października, a całość powinna działać na początku listopada. Wartość inwestycji to ponad 1,7 mln złotych z czego niespełna 1,5 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Najpierw utrudnienia

W związku z pracami nad uruchomieniem systemu kierowania ruchem, kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia. W nocy z piątku na sobotę, ruch na chorzowskim odcinku DTŚ będzie wstrzymywany na 15-30 min. Dzięki temu, nad jezdniami zamontowane zostaną bramownice, na których zawisną tablice informacyjne.

Podobny system w Gliwicach

System, który powstaje w Chorzowie to nie jedyne tego typu rozwiązanie, które ma być ułatwieniem dla kierowców na Śląsku. W czwartek pisaliśmy o inteligentnym systemie sterowania ruchem, który otwarto w Gliwicach. Składają się na niego kilkadziesiąt kamer i różne scenariusze sygnalizacji świetlnej, zależne nie tylko od pory dnia, ale i roku.

Drogowa Trasa Średnicowa to kluczowa trasa w aglomeracji katowickiej:

Mapa Targeo

Autor: NS / Źródło: TVN 24 Katowice, PAP