Następczyni DSK w opałach

TVN24

Aktualizacja:

Francuski sąd zdecydował o wszczęciu śledztwa w sprawie byłej minister finansów Francji, a obecnie szefowej MFW Christine Lagarde, podejrzanej o nadużycie władzy w tzw. aferze Tapiego z 2008 roku.

Specjalny sąd uprawniony do osądzania ministrów ogłosił swoją decyzję po kilkugodzinnym spotkaniu, na którym analizowano rezultaty wstępnego dochodzenia.

Zdaniem prawnika Lagarde dochodzenie nie wpłynie na jej pracę na stanowisku szefowej MFW. - Procedura ta w żaden sposób nie wchodzi w kolizję z obecnymi funkcjami szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformował Yves Repiquet w oświadczeniu przesłanym bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji sądu.

Afera Tapiego

Wszystko ma związek z przyznaniem na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów 285 mln euro odszkodowania biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais, w którym większość udziałów miało państwo.

Francuska opozycja utrzymuje, że w tej kwestii ówczesna minister finansów Lagarde złamała procedury, pomagając Tapiemu, uchodzącemu za przyjaciela prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego.

Odpiera zarzuty

Lagarde zaprzecza stanowczo tym zarzutom, broniąc legalności ówczesnej decyzji. W maju, gdy jeszcze nie było pewne, czy Lagarde będzie starać się o schedę po Dominique'u Strauss-Kahnie, Francuzka oświadczyła, że ma "pełne zaufanie" do francuskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dotychczasowa francuska minister gospodarki, finansów i przemysłu została wybrana na pięcioletnią kadencję nowego dyrektora zarządzającego MFW 28 czerwca.

Źródło: reuters, pap