Merkel: Unia gotowa wprowadzić najostrzejsze sankcje dla Rosji

TVN24


Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek, że przywódcy państw UE wprowadzą dalsze sankcje wobec Rosji, w tym rozszerzą listę osób, objętych zakazem wjazdu oraz blokadą kont. Zdaniem Merkel z powodu polityki Rosji G8 obecnie nie istnieje.

Kanclerz powiedziała, że dopóki nie będzie politycznego klimatu dla tak ważnego formatu, nie istnieje grupa G8, czyli ośmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Merkel wezwała do "zdecydowanej i zgodnej reakcji" UE na działania Rosji wobec Krymu, stanowiące "jednostronną zmianę granic".

Oznajmiła też, że jej rząd zdecyduje w późniejszym terminie, czy zaplanowane na koniec kwietnia niemiecko-rosyjskie konsultacje międzyrządowe odbędą się czy też zostaną odwołane.

Najostrzejsze sankcje?

- Uwzględniając nie tylko to, że kontakty i rozmowy są konieczne, lecz także to, że wymagają one definitywnie innego otoczenia niż to, które istnieje obecnie, rząd zdecyduje, czy i w jakiej formie niemiecko-rosyjskie konsultacje rządowe odbędą się lub nie - powiedziała Merkel przedstawiając oświadczenie rządu w parlamencie. Szefowa niemieckiego rządu dodała, że przywódcy państw UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie w Brukseli zaznaczą, iż w przypadku dalszego pogarszania się sytuacji w stosunkach z Rosją kraje unijne gotowe są wprowadzić najostrzejsze sankcje.

Autor: /jk / Źródło: PAP