Kryzys euro się nie skończył, ale jest lepiej. "Osiągnęliśmy postępy"

49.Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do 3 lutego49.Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do 3 lutego
49. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do 3 lutegoPAP / EPA

Kryzys strefy euro jeszcze się nie skończył, ale dzięki konsekwentnym reformom Unii Europejskiej sytuacja jest lepsza niż rok temu - stwierdzili zgodnie uczestnicy dyskusji rozpoczynającej 49. Konferencję Bezpieczeństwa w Monachium. Podczas trwającej do niedzieli konferencji, eksperci i politycy poruszą m.in. problem przyszłości UE oraz aktualnej sytuacji w Syrii i Mali.

Jak powiedział Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów, najważniejszym celem podejmowanych w strefie euro działań jest poprawa konkurencyjności unijnej gospodarki, która musi sprostać konkurencji ze strony rynków azjatyckich i amerykańskich.

Minister podkreślił, że wobec starzenia się europejskich społeczeństw i wysokiego udziału wydatków socjalnych w budżetach krajów UE, tylko wysoka innowacyjność może zapewnić unijnym gospodarkom konkurencyjność. - Osiągnęliśmy postępy - powiedział Schaeuble, wskazując na przepisy wprowadzające dyscyplinę budżetową oraz nadzór nad bankami. Musimy uczynić przepisy jeszcze bardziej wiążące - zapowiedział. Pytany, czy niemieccy podatnicy będą gotowi także w przyszłości ponosić koszty pomocy dla innych krajów, odparł: - Niemieccy podatnicy nie są głupcami i wiedzą, że okazując solidarność innym bronią w rzeczywistości własnych interesów.

UE nie jest "projektem elit"

Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wygrani i przegrani kryzysu zmieniają się. Polityk SPD przypomniał, że 12 lat temu to Niemcy były "chorym człowiekiem Europy". Dzięki konsekwentnym reformom strukturalnym po dziesięciu latach znalazły się w czołówce.

- Solidarność jest konieczna w Europe. Ale warunkiem jest odrobienie zadań domowych przez kraje, które wpadły w tarapaty - zastrzegł Steinmeier. Jego zdaniem UE musi zatroszczyć się o to, by podobny kryzys w Europie nigdy się nie powtórzył. Na własną rękę kraje nie są w stanie tego dokonać, konieczne są działania na skalę europejską - mówił Steinmeier. Powiedział, że jest zawiedziony, iż kraje UE nie poszły dalej w zakresie kontroli banków i kontrowersyjnych transakcji finansowych. Steinmeier podkreślił, że UE nie jest "projektem elit". Dobrobyt ludzi pracy jest wynikiem prosperity w Europie - zaznaczył i dodał: - Euro umożliwiło niemieckiej gospodarce sukcesy w całej Europie. Korzyści odnoszą wszyscy.

"Unia ma problem z demografią"

Prezes Deutsche Bank Anshu Jain wskazał na słabe strony UE w porównaniu z Azją i USA. Unia ma problem z demografią i nie rozwiązała problemu energii - powiedział finansista, podkreślając, że w Azji PKB w najbliższych 10 latach wzrośnie o 152 proc, a w Europie o 17 proc. To nie wystarczy - zauważył. Wezwał Europejczyków do reform systemu emerytalnego i rynku pracy, a także do tworzenia miejsc pracy w usługach. Szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Garcia-Margallo domagał się od partnerów ze strefy euro większej solidarności, argumentując, że Stany Zjednoczone stały się jednym państwem dopiero wtedy, gdy 13 stanów amerykańskich postanowiło uwspólnotowić dług.

Kryzys przywództwa politycznego i gospodarczego

Prezydent Litwy powiedziała, że obecny kryzys w UE jest kryzysem przywództwa politycznego i gospodarczego. Podkreśliła, że kraje bałtyckie, walczące z kryzysem od 2009 roku, same wyszły z trudnej sytuacji. Nie prosiliśmy innych o wsparcie, lecz sami wprowadzaliśmy reformy strukturalne - mówiła litewska polityk.

Jej zdaniem zbyt wielu polityków w Europie traktuje UE jak kozła ofiarnego. Grybauskaite poparła twarde stanowisko Niemiec, które - jej zdaniem - mają rację, domagają się w zamian za finansowe wsparcie, przestrzegania dyscypliny budżetowej i reform. 49. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa potrwa do 3 lutego. W trakcie jej trwania poruszone zostaną tematy euroatlantyckiej wspólnoty bezpieczeństwa, przyszłości UE i kryzysu w strefie euro oraz aktualnej sytuacji w Syrii i Mali. Dyskusja zaproszonych ekspertów i polityków poświęcona będzie także wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE oraz cyberbezpieczeństwu.

Autor: kde//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP / EPA