Korupcji w Polsce mniej niż przed rokiem

 
Transparency International dobrze ocenia Polskęsxc.hu

Polska zajęła 41. miejsce w opublikowanym we wtorek przez Transparency International dorocznym raporcie dotyczącym korupcji. W ubiegłym roku nasz kraj zajął niższe, 49. miejsce, dwa lata temu - 58.

W tym roku Wskaźnik Percepcji Korupcji (CPI) wyniósł w Polsce 5,3 - tyle samo co w Kostaryce i Omanie. W 2009 r. Polska zajmowała w zestawieniu niższe, 49. miejsce ze wskaźnikiem 5,0.

Co oznacza wskaźnik CPI? Im bardziej przeżarte korupcją państwo, tym jest mniejszy - w skali od 0 do 10. Jest on określany na podstawie sondaży przeprowadzanych wśród przedsiębiorców i specjalistów w danym kraju.

Polska zajęła 18. miejsce w Unii Europejskiej. Najbardziej skorumpowane kraje UE to Grecja (3,5), Bułgaria (3,6) i Rumunia (3,7).

Najmniej skorumpowani

Tegoroczny raport Transparency International dotyczy 178 państw. Listę tę otwierają - jako najmniej skorumpowane państwa - Dania, Nowa Zelandia i Singapur. W krajach tych wskaźnik wyniósł 9,3. Również w ubiegłym roku kraje te znalazły się w pierwszej trójce. Dobra sytuacja jest również w Finlandii oraz Szwecji ze wskaźnikiem 9,2.

Najbardziej skorumpowani

Także w przypadku ostatnich miejsc na liście sytuacja niewiele się zmieniła. Najbardziej skorumpowanym państwem okazała się Somalia (1,1). Tuż przed nią uplasowały się Birma (1,4), Afganistan (1,4) oraz Irak (1,5). Sudan, Uzbekistan i Turkmenistan (1,6).

W blisko trzech czwartych państw Wskaźnik Percepcji Korupcji jest niższy od średniej, są one zatem uważane za bardzo skorumpowane.

Wzloty i upadki

Według Amnesty International, państwami, w których sytuacja wygląda lepiej niż w ubiegłym roku są: Bhutan, Chile, Ekwador, Macedonia, Gambia, Haiti, Jamajka, Kuwejt i Katar.

Bardziej powinny natomiast popracować: Czechy, Węgry, Grecja, Włochy, Madagaskar, Niger i Stany Zjednoczone.

Ameryka ma się gorzej

Stany Zjednoczone spadły z listy "top 20" najmniej skorumpowanych krajów. Jak oceniła Transparency International to z powodu m.in. skandali finansowych. W ubiegłym roku Stany Zjednoczone zajmowały 19 miejsce, w tym 22. W 10-punktowej skali (dziesięć oznacza najmniejszą, a zero największą korupcję) USA otrzymały 7,1; w ubiegłym roku miały 7,5 pkt.

Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu