Komorowski: Polska za reformą Rady Bezpieczeństwa ONZ


Polska chce ubiegać się o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019, by m.in. zainicjować dyskusję o reformie tego gremium - powiedział w Nowym Jorku prezydent Bronisław Komorowski.

O konieczności reformy RB ONZ Komorowski mówił w swoim czwartkowym wystąpieniu podczas 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

- Problem polega na tym, że wszyscy wiedzą, iż Rada Bezpieczeństwa, jako jedna z najważniejszych instytucji ONZ, w sytuacjach kryzysu, jeśli wchodzą w grę interesy wielkich mocarstw, jest bezradna lub mało skuteczna - ocenił Komorowski.

- Ale też wszyscy boją się podnosić ten temat - dodał.

Według prezydenta RP, obecnie "jest czas na to, by rozmawiać i szukać rozwiązań, które pozwoliłyby przynajmniej zwiększyć skuteczność RB ONZ".

Jak powiedział Bronisław Komorowski, Polska chce być niestałym członkiem RB ONZ w latach 2018-2019 i "dlatego już dzisiaj stawiamy kwestie zmian".

- Wtedy nasze członkostwo byłoby czytelne - dlaczego chcemy być członkiem Rady Bezpieczeństwa i co nasza aktywność oznacza dla innych. To jest uczciwe stawianie sprawy, że chcemy się tam znaleźć nie dla splendoru, ale próby podjęcia dzieła niełatwej reformy tak ważnego organu ONZ - zaznaczył prezydent.

Podkreślił, że nie brak jest pomysłów, ale determinacji, jeśli chodzi o postawienie konieczności przeprowadzenia reformy. Zwrócił uwagę, że mowa jest m.in. o różnym systemie liczenia głosów w RB ONZ. - Ale dzisiaj to nie jest ten etap, ale uruchomienie debaty na ten temat - uważa Komorowski.

- Mamy co chwilę różne kryzysy, które z różnych powodów różne kraje bardziej lub mniej dotyczą, a organizacja, z którą wszystkie narody wiązały nadzieję, okazuje się dość mało zaradną w tych sprawach - dodał.

Promowanie kandydatur

Choć decyzja, kto wejdzie do RB w 2018 roku zapadnie dopiero w 2017 roku, Polska i inne zainteresowane kraje już teraz wykorzystują nowojorskie rozmowy, by promować swoje kandydatury.

- Już wiemy, że w grupie z Europy Wschodniej naszym przeciwnikiem będzie prawdopodobnie Bułgaria - powiedziała wiceminister spraw zagranicznych, Henryka Mościcka-Dendys.

W skład RB ONZ wchodzi 15 państw, w tym 5 stałych członków (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym.

Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. Państwa ubiegające się o zasiadanie w RB muszą uzyskać poparcie większości wszystkich członków ONZ.

W przypadku, gdy z danej grupy regionalnej staruje dwóch konkurentów, tak jak w przypadku Polski i Bułgarii, wygrywa to państwo, które uzyska więcej głosów.

Autor: MAC//plw / Źródło: PAP