Kolejny więzień opuścił Guantanamo. Trzynasty w tym roku

Amerykańska baza Guantanamo, gdzie przetrzymywani są podejrzani o terroryzmU.S. Navy

Trzynasty więzień w tym roku, Saudyjczyk, został uwolniony w sobotę z amerykańskiej bazy Guantanamo i przetransportowany do Arabii Saudyjskiej - poinformowali przedstawiciele Pentagonu i Departamentu Stanu. W Guantanamo pozostaje jeszcze 142 więźniów.

Więziony w amerykańskiej bazie od 12 lat 45-letni Mohammed Al-Zahrani został przewieziony do rodzinnego kraju na pokładzie specjalnie przygotowanego przez Saudyjczyków samolotu. Zwalniając Al-Zahraniego, specjalna komisja powołana przez prezydenta Baracka Obamę, ogłosiła, że "ma zaufanie do saudyjskiego programu resocjalizacji" przeznaczonego dla więźnia, który zadeklarował wolę udziału w takim projekcie. To siódmy więzień Guantanamo uwolniony w listopadzie, a trzynasty od początku roku. Na transfer do innych krajów czekają następni kandydaci. Przedstawiciel sił zbrojnych USA poinformował agencję AFP, że około 15 osób zostanie uwolnionych jeszcze tej zimy. Jak pisze francuska agencja, z dnia na dzień oczekuje się transferu sześciu więźniów do Urugwaju, a czterech kolejnych może zostać odesłanych do Afganistanu.

Dziesiątki więźniów

Ogółem na przesiedlenie oczekuje 73 więźniów osadzonych w Guantanamo, 36 zakwalifikowano do dalszego pobytu w tej bazie; w stosunku do pozostałych albo mają się toczyć postępowania, albo już trwają przed komisjami wojskowymi, albo zostali oni uznani za winnych. Barack Obama zapowiedział zamknięcie krytykowanego przez obrońców praw człowieka obozu, w którym przebywają podejrzani o terroryzm, po objęciu prezydentury w 2008 roku. Jego plany zostały udaremnione przez Kongres, który zakazał przesiedlania więźniów na terytorium amerykańskie i wprowadził restrykcje utrudniające przewożenie ich za granicę. Wysłannik Departamentu Stanu Clifford Sloan, którego zadaniem jest zlikwidowanie więzienia w Guantanamo, stara się nakłonić inne kraje do przyjęcia więźniów zakwalifikowanych do uwolnienia. W sobotę wyraził on wdzięczność dla Rijadu za współpracę i wolę "podjęcia kroków niwelujących potencjalne zagrożenia, jakie stanowią więźniowie Guantanamo przetransportowani do Arabii Saudyjskiej".

Autor: MAC/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy