Grecki serial rządowy wydaje się nie mieć końca

Aktualizacja:

Wydawało się, że przedstawiciele greckiej koalicji i opozycji doszli do porozumienia, jeśli chodzi o osobę nowego szefa rządu tymczasowego. Agencja Reutera podała nawet, że zostanie nim Filippos Petsalnikos. I choć odchodzący premier Jeorjos Papandreu nazwiska swojego następcy nie wymienił, wydawało się, że to już koniec maratonu. Jednak najnowsze wiadomości z Grecji mówią, że to jeszcze nie koniec...

W telewizyjnym wystąpieniu Papandreu oświadczył, że osiągnięto porozumienie w sprawie utworzenia rządu przejściowego. Powiedział, że ustępuje ze stanowisku, by umożliwić utworzenie nowego koalicyjnego rządu.

Wyraził nadzieję, że nowy rząd "konsensusu politycznego", którego skład zostanie wkrótce ogłoszony, "wyśle silny przekaz naszym partnerom [ze strefy euro - red.], że my, Grecy, wiemy jak przyjmować na siebie odpowiedzialność i współpracować".

W swym wystąpieniu do narodu nie wymienił jednak nazwiska nowego premiera. - Chciałbym życzyć jak najwięcej sukcesów nowemu premierowi i oczywiście nowemu rządowi. Będę stał u ich boku i wspierał ich całą moją siłą - powiedział Papandreu.

Chciałbym życzyć jak najwięcej sukcesów nowemu premierowi i oczywiście nowemu rządowi. Będę stał u ich boku i wspierał ich całą moją siłą. Jeorjos Papandreu

Według agencji Reutera nowym szefem rządu ma zostać Filippos Petsalnikos, 60-letni polityk, od 2009 roku będący marszałkiem greckiego parlamentu. Wybór Petsalnikosa jest niespodzianką. Wcześniej najczęściej padającymi kandydatami byli Lukas Papademos i obecny minister finansów Ewangelos Wenizelos.

Jednak nie...

Kilka godzin później agencja Associated Press powołując się na kancelarię prezydenta Grecji podała, że rozmowy koalicyjne na temat utworzenia rządu jedności narodowej będą kontynuowane w czwartek i wciąż nie ma nazwiska nowego premiera.

W tej sytuacji za przeciąganie się rozmów przywódca opozycyjnej greckiej partii Nowa Demokracja Antonis Samaras obwinił rządzących socjalistów z ugrupowania PASOK. Samaras dodał, że według greckiej konstytucji do obecnego rządu należy inicjatywa zaproponowania kandydata na nowego szefa gabinetu.

Zadanie nowego rządu

Nowy rząd szerokiej współpracy ma zapewnić realizację porozumienia w sprawie nowego międzynarodowego pakietu pomocowego dla pogrążonej w kryzysie Grecji.

Program ratunkowy przygotowany dla Aten przez euroland i MFW opiewa na 130 mld euro. W zamian Grecja ma jednak przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowy sprzeciw obywateli.

Głównym zadaniem nowego rządu będzie sfinalizowanie właśnie tego porozumienia. W ostatnich dniach trwały gorączkowe negocjacje między PASOK i opozycyjną Nową Demokracją na temat stworzenia nowego gabinetu.

Gabinet koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 19 lutego.

Źródło: reuters, pap