Dwa miliony komputerów z robakiem

TVN24

Aktualizacja:
sxc.huHakerzy przejęli kontrolę nad dwoma milionami komputerów

Dwa miliony - nad taką liczbą komputerów kontrolę przejęła grupa hakerów, wywodzących się z Ukrainy. Zajęło im ledwie dwa miesiące. Wśród zainfekowanych maszyn są komputery rządów w USA i Wielkiej Brytanii. Jak dotąd tylko cztery spośród popularnych programów antywirusowych wykrywają robaka.

O masowym ataku cyberszpiegów poinformowała amerykańska firma Finjan zajmująca się elektronicznym bezpieczeństwem.

Jak podała, do ataku wykorzystano wirusy, które stworzyły olbrzymią sieć zainfekowanych komputerów. W żargonie internetowym sieć taka znana jest jako botnet. Takie złośliwe oprogramowanie może kopiować pliki oraz adresy e-mailowe, rejestrować poszczególne uderzenia w klawiaturę - i używać komputerów do różnych czynności bez wiedzy ich właściciela, np. rozsyłać spam.

Atak na agencje rządowe

Zainfekowaniu uległy także komputery w ponad 70 rządowych instytucjach w wielu krajach. Według ustaleń firmy Finjan, do gangu hakerów należało najprawdopodobniej sześć osób. Sprzedawali oni później w internecie możliwość przejęcia kontroli nad poszczególnymi maszynami za cene 50 do stu dolarów za sztukę. Sprawcy nie zostali na razie ujęci.

Z kolei rządowi eksperci nabrali wody w usta i całej sprawy nie chcą komentować. Zasłaniają się względami bezpieczeństwa.

Źródło: IAR