Chiny z nowym (starym) premierem

Li Keqiang ponownie premierem ChinHow Hwee Young / EPA

Li Keqiang został w niedzielę mianowany na drugą pięcioletnią kadencję szefa chińskiego rządu. Natomiast szefem nowej agencji antykorupcyjnej został minister kontroli Yang Xiaodu. Zmiany zatwierdzono podczas tegorocznej sesji chińskiego parlamentu, który liczy prawie trzy tysiące deputowanych.

Li zajmuje drugie miejsce w hierarchii władzy rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh), a jego ponowny wybór na premiera nie jest zaskoczeniem. Głosowanie w chińskim parlamencie przebiegło bez niespodzianek, podobnie jak dzień wcześniej, gdy na drugą kadencję prezydencką wybrano Xi Jinpinga.

Minister kontroli Yang Xiaodu, który jest też wiceprzewodniczącym partyjnej Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny, objął stery w nowo powołanej potężnej państwowej komisji kontroli. Dopisano ją niedawno do chińskiej konstytucji obok rządu, ale przed organami wymiaru sprawiedliwości.

Nowa komisja będzie dysponowała olbrzymimi uprawnieniami i rozszerzy wielką kampanię antykorupcyjną Xi na urzędników publicznych nie będących członkami partii.

Według komentatorów, przez ostatnie pięć lat, walka z korupcją umożliwiła Xi eliminację przeciwników politycznych i konsolidację władzy w swoich rękach.

Komisja będzie działała w oparciu o ustawę o nadzorze, która zostanie uchwalona w najbliższy wtorek. Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt tej ustawy był krytykowany przez organizacje broniące praw człowieka. Dyrektor Amnesty International na Azję Wschodnią Nicholas Bequelin ocenił, że legalizuje ona arbitralne pozasądowe aresztowania i cofa rozwój chińskiego prawa o 25 lat.

Nowy minister sprawiedliwości

W niedzielę wybrano również ministra sprawiedliwości Zhang Juna na stanowisko prokuratora generalnego. Prezesem Najwyższego Sądu Ludowego ponownie został Zhou Qiang.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu reforma konstytucji zlikwidowała zakaz pełnienia funkcji prezydenta przez więcej niż dwie kadencje, co otwiera Xi Jinpingowi drogę do sprawowania tego stanowiska bezterminowo.

Tegoroczna sesja parlamentu - Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL) – trwa od 5 marca i zakończy się we wtorek. Do tego czasu mianowani zostaną jeszcze wicepremierzy, radcy stanu, ministrowie i szefowie komisji rządowych a także nowy prezes chińskiego banku centralnego.

Autor: kw, PTD/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: How Hwee Young / EPA