Bezrobotny podszył się pod pilota i załapał na rejs w kokpicie

TVN24

Wikipedia (CC BY SA) | Timo BreidensteinNowoczesne samoloty pasażerskie nie mają miejsca dla trzeciego pilota

32-letni Włoch niczym Leonardo DiCaprio w filmie "Złap mnie, jeśli potrafisz" podawał się za pilota linii lotniczych. - Mężczyzna zdołał przynajmniej raz odbyć lot, jako trzeci pilot samolotu pasażerskiego - podały włoskie media.

Mieszkaniec Turynu, karany wcześniej za oszustwa, przedstawiał się jako pracownik linii lotniczych, posługując się przy tym fałszywym nazwiskiem, mundurem oraz niezbędnymi przepustkami i legitymacjami. Na razie wiadomo, że co najmniej raz był obecny w kabinie, jako trzeci pilot samolotu pasażerskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, chodzi o lot z szóstego kwietnia na trasie Turyn-Monachium. Nie podano jakie linie lotnicze padły ofiarą oszusta.

Nie podano też, co konkretnie robił w kokpicie, bowiem obecnie niemal wszystkie maszyny, a zwłaszcza na tak krótkich trasach, pilotują dwie osoby. W niektórych starszych maszynach trzecią osobą w kokpicie jest technik. Być może po prostu oszust został "podwieziony", jako kolega po fachu.

Złożona maskarada Dochodzenie wszczęto w styczniu tego roku, gdy kierownictwo turyńskiego lotniska Caselle otrzymało zarówno od jego obsługi, jak i pasażerów, sygnały o mężczyźnie w mundurze kapitana, budzącym podejrzenia ze względu na swój młody wiek. Bardzo pomocny w śledztwie okazał się profil mężczyzny na Facebooku, gdzie figurował pod pseudonimem Andrea Scirlo. Nazwiska nie wybrał przypadkowo. W żargonie obsługi portu lotniczego w stolicy Piemontu tak właśnie nazywa się pas tamtejszego lotniska. Co więcej, aby uwiarygodnić swą historię, mężczyzna stworzył na portalu społecznościowym fałszywy profil stewardesy, z którą rzekomo dyskutował na temat lotów i tras. 32-latek został zatrzymany podczas odprawy dla pracowników linii lotniczych na lotnisku w Turynie.

Dla zabawy? W mieszkaniu oszusta znaleziono m.in. legitymację uprawniającą go do bezpłatnego korzystania z parkingu dla pracowników lotniska, dwa tomy podręcznika dla pilotów linii lotniczych, sfałszowany życiorys oraz dwa identyfikatory zagranicznej linii lotniczej, za której pracownika się podawał. Miał również kompletny mundur pilota i podrobioną licencję. 32-latkowi postawiono zarzuty stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego, podawania fałszywej tożsamości i bezprawnego przywłaszczenia tytułu. Mężczyzna nie wyjaśnił jeszcze motywów swego postępowania.

Autor: mk//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl