Będzie rząd ocalenia narodowego. Dogadali się


Dwie greckie partie opowiadające się za kontynuowaniem reform, których domaga się UE, porozumiały się w sprawie utworzenia rządu. Jak powiedział szef prawicowej Nowej Demokracji (ND), która zwyciężyła w ostatnich wyborach parlamentarnych w Grecji, razem z socjalistami z PASOK zostanie stworzony "rząd ocalenia narodowego".

- Porozumieliśmy się z Ewangelosem Wenizelosem co do utworzenia w przewidzianym terminie rządu ocalenia narodowego - powiedział Antonis Samaras w poniedziałek wieczorem po spotkaniu z szefem socjalistów.

Jako lider ugrupowania, które w niedzielnym głosowaniu zdobyło najwięcej głosów, szef ND otrzymał w poniedziałek od prezydenta zadanie utworzenia nowego rządu.

Sukces osiągnęty?

Wenizelos nie potwierdził tego porozumienia. Powiedział jedynie, że konieczne jest utworzenie "do jutra rządu odpowiedzialności narodowej" pod egidą prezydenta Karolosa Papuliasa. - Ten kraj musi do jutra mieć nowy rząd, negocjacje muszą się zakończyć do jutra - podkreślił Wenizelos po spotkaniu z Samarasem.

Grecka konstytucja stanowi, że zwycięska partia ma trzy dni od wyborów na utworzenie koalicji rządowej. Potem kolejne próby podejmują następne dwie partie.

Groźna lewica? Szef socjalistów skrytykował też przywódcę radykalnie lewicowej SYRIZY Aleksisa Ciprasa, który już w noc powyborczą wykluczył wstąpienie swojej formacji do koalicji rządowej. - To nieodpowiedzialne - ocenił Wenizelos. Dotychczas PASOK deklarował, że wejdzie w skład koalicji pod warunkiem, że tak samo uczyni SYRIZA.

Radykalna lewica odrzuca program ostrych cięć budżetowych, którego UE i międzynarodowe banki wymagają, aby Grecja otrzymywała kolejne transze pomocy. Dojście SYRIZY do władzy mogłby oznaczać wyjście Grecji z strefy euro i kolejną falę kryzysu. Z tego powodu pozostałe znaczące partie zdecydowały się zawiązać nadzwyczajną koalicję.

Bez zdecydowanego rozstrzygnięcia

Z niedzielnych wyborów ND wyszła jako najsilniejsza partia, dysponująca 129 mandatami w 300-miejscowym parlamencie, jednak wynik ten nie pozwala jej na samodzielne rządzenie. Lewicowa SYRIZA ma 71 deputowanych, a socjalistyczny PASOK - 33.

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Raporty: