Anders Breivik skazany

21 czerwca 2012
breivik

Anders Behring Breivik został 24 sierpnia 2012 r. skazany na co najmniej 21 lat więzienia za zabicie w sumie 77 osób - w atakach w Oslo i na wyspie Utoya. Norweg zapowiedział, że nie odwoła się od wyroku, ponieważ nie uznaje kompetencji sądu, a w ostatnich słowach w procesie przeprosił "nacjonalistycznych bojowników", że nie zabił więcej osób.

Latem 2011 r, dokładnie 22 lipca, Breivik dokonał zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo, w którym zginęło osiem osób, oraz masakry na wyspie Utoya, gdzie śmierć poniosło 69 ludzi, w większości młodych.

Choć podczas procesu ten syn byłego dyplomaty przyznał się do zarzucanych mu czynów, to utrzymywał, że jest niewinny. Tłumaczył, że dokonując ataków chciał obronić swój kraj przed wielokulturowością i falą islamu.

Tysiąc żelaznych róż. Pomnik ku czci zabitych przez Breivika

Ponad osiem lat temu Anders Brevik dokonał zamachów, które wstrząsnęły światem i na zawsze zmieniły Norwegię. W 2011 roku skrajnie prawicowy terrorysta zamordował w Oslo i na wyspie Utoya 77 osób. W sobotę w stolicy Norwegii odsłonięto pomnik ku pamięci ofiar tamtych wydarzeń. W ceremonii udział wzięli następca tronu książę Haakon z małżonką i burmistrz Oslo.

Europejski Trybunał oddalił skargę Breivika

Anders Behring Breivik, sprawca masakry w Oslo i na wyspie Utoya w lipcu 2011 roku, skazany w Norwegii na długoletnie więzienie, ostatecznie przegrał w czwartek przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, gdzie wniósł skargę na warunki odbywania kary.

Anders Breivik zmienił imię i nazwisko

Odsiadujący wyrok w Norwegii masowy morderca Anders Behring Breivik zmienił imię i nazwisko i widnieje obecnie w aktach stanu cywilnego jako Fjotolf Hansen - poinformował jego adwokat Oeystein Storrvik.

Rozpoczął się proces apelacyjny Breivika

Przed sądem w norweskim mieście Skien rozpoczął się we wtorek proces apelacyjny w sprawie warunków odbywania kary więzienia przez Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 roku zamordował 77 osób w Oslo i na wyspie Utoya.

Pięć lat od masakry. Norwegia upamiętnia ofiary Breivika

Norwegia oddała hołd 77 ofiarom zamachu dokonanego pięć lat temu przez prawicowego ekstremistę Andersa Behringa Breivika. Premier kraju Erna Solberg powiedziała, że 22 lipca 2011 roku "należy do najciemniejszych dni w historii Norwegii".

Breivik wygrał, państwo kontratakuje. "To nie jest nieludzkie traktowanie"

Ministerstwo sprawiedliwości Norwegii zapowiedziało, że odwoła się od wyroku ws. zamachowca i masowego mordercy Andersa Breivika, który sądził się z państwem o warunki więzienne. W ubiegłym tygodniu sąd orzekł, że trzymanie go od blisko pięciu lat w izolacji w więzieniu jest "nieludzkim traktowaniem".

Breivik wygrał proces. "Izolacja w więzieniu nieludzkim traktowaniem"

Prawicowy ekstremista Anders Behring Breivik, który w 2011 roku zabił w Norwegii 77 osób i odbywa wyrok 21 lat więzienia, wygrał proces z państwem norweskim. Sąd uznał jego zarzut o nieludzkie lub poniżające traktowanie, którego doświadczył w trakcie pobytu w więzieniu.

Zimna kawa i plastikowe sztućce. Breivik narzeka przed sądem

W środę, drugiego dnia przesłuchań przed sądem w sprawie, w której Anders Breivik pozwał Norwegię za "nieludzkie traktowanie", masowy morderca stwierdził, że państwo norweskie "chce go zabić" i wrzucenie go na lata do izolatki jest drogą do celu.

Letni obóz wraca na Utoyę. Pierwszy raz od zamachu Breivika

Ponad 1000 osób - więcej niż kiedykolwiek wcześniej - oczekuje się na letnim obozie organizowanym przez młodzieżówkę Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya. To pierwszy obóz na Utoi od ataku Andersa Breivika, który 22 lipca 2011 r. zabił w tym miejscu 69 osób.

Szczątki samochodu-bomby. Wystawa z resztek sprzętu Breivika

W jednym z gmachów rządowych w centrum Oslo w przyszłym tygodniu ma zostać otwarta wystawa poświęcona zamordowaniu przed czterema laty 77 ludzi przez Andersa Breivika. Można będzie na niej zobaczyć między innymi szczątki samochodu, w którym zamachowiec umieścił swoją bombę. Pamięć o tej zbrodni jest w Norwegii wciąż żywa i wystawa wywołuje kontrowersje.