Ochłodzenie na linii Rosja - USA

10 sierpnia 2013

Rosja nie wie, na ile realistyczne są plany rozszerzenia układu INF o inne kraje, i nie otrzymała od Stanów Zjednoczonych konkretnych inicjatyw - powiedział w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. O możliwości zawarcia nowego układu wspomniał w swoim orędziu prezydent USA Donald Trump.

Prezydent Donald Trump oświadczył, że chce rozmów mających na celu doprowadzenie do zawarcia nowego układu o kontroli zbrojeń. Wcześniej w piątek Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF. Dodał, że jeśli Rosja nie zacznie się do niego stosować, traktat wygaśnie za sześć miesięcy.

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton oświadczył, że podczas czwartkowych rozmów w Genewie ostrzegł wysłannika Rosji Nikołaja Patruszewa przed ingerowaniem w tegoroczne wybory w Stanach Zjednoczonych. - Wyraziłem się jasno, że nie będziemy tolerować ingerowania w 2018 roku i że jesteśmy gotowi, by podjąć niezbędne kroki, aby temu zapobiec - powiedział doradca Donalda Trumpa.

Na szczycie prezydentów USA i Rosji w Helsinkach Donald Trump i Władimir Putin nie ustalili niczego, ale też nie poróżnili się - pisze we wtorek rosyjski dziennik "Wiedomosti". Dodaje, że to nie najgorszy rezultat dla przywódców państw, którzy rozmawiają ze sobą językiem sankcji.

Amerykańskie media nie szczędzą słów krytyki prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi po szczycie w Helsinkach. Zwracają uwagę przede wszystkim na to, że w sprawie ingerowania w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku przywódcy mówili jednym głosem. "New York Times" twierdzi, że nawet doradcy Trumpa byli zdziwieni słowami, które padły w czasie konferencji prasowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej po szczycie Paktu Północnoatlantyckiego, że nie chce, by prezydent Rosji Władimir Putin był zagrożeniem dla Europy lub USA. - Dlatego - dodał - mamy NATO.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo omówili we wtorek w rozmowie telefonicznej przygotowania do zaplanowanego na 16 lipca szczytu przywódców USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina - oświadczyły Departament Stanu USA i MSZ Rosji.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że kontakty Rosji z USA są coraz intensywniejsze, ale zastrzegł, że na razie przedwcześnie jest mówić o ociepleniu relacji. Powtórzył opinię władz Rosji, że anektowany Krym jest jej nieodłączną częścią.

"Decyzja mego amerykańskiego kolegi, Donalda Trumpa o przeprowadzeniu rozmów z liderem KRLD Kim Dzong Unem to dowód męstwa i odwagi" - ocenił prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla chińskiego narodowego holdingu medialnego, zamieszczonym na jego portalu.

Administracja Donalda Trumpa rozważa kilka innych wariantów odpowiedzi na atak chemiczny we Wschodniej Gucie, nie tylko militarnych - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders. Dodała, że prezydent USA nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie ataku na Syrię.