Fundacja Kwaśniewskiego

16 maja 2007

Gdyby nie pomoc Wiktora Pinczuka, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego nie miałaby środków na swoją działalność. Wiktor Pinczuk, zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, tylko w zeszłym roku przekazał fundacji Amicus Europae blisko milion złotych – dowiedział się portal tvn24.pl.

Pinczuk, z jego olbrzymim majątkiem, jest jednym z najbogatszych Europejczyków. To potentat gazowy i naftowy, inwestujący też w media. Według ukraińskich gazet, jego majątek zaczął gwałtownie rosnąć, kiedy ożenił się z córką Leonida Kuczmy.

W 2006 roku Fundacja Wiktora Pinczuka była jedynym poważnym donatorem fundacji Kwaśniewskiego. „Amicus Europae” dostała od niej 892 822 zł. (kwoty od wszystkich innych darczyńców to w sumie 5 tysięcy zł). Większości tych pieniędzy nie wydano, pozostały na koncie bankowym fundacji – wynika ze sprawozdania za 2006 rok, do którego dotarł portal tvn24.pl.

Fundacja Pinczuka będzie finansować Amicus Europae jeszcze w tym oraz przyszłym roku. Nie udało nam się jednak ustalić, jakie będą to kwoty.

Członkowie rady fundacji - Waldemar Dubaniowski ani Adam Daniel Rotfeld - powiedzieli tvn24.pl, że o wpłatach od Fundacji Pinczuka nie wiedzieli.

Waldemar Dubaniowski z rady fundacji nic nie wie o sprawie PinczukaTVN24.pl

Miesiąc temu Kwaśniewski był na zaproszenie Pinczuka na Ukrainie, a przy okazji mediował w sporze premiera Janukowycza i prezydenta Juszczenki. Za przelot zapłaciła fundacja Pinczuka. – Przyleciałem samolotem, który należy do polskiej linii prywatnej, natomiast został wynajęty przez organizatora spotkań – tłumaczył radiu RMF. Kwaśniewski ma także inne powiązania z Pinczukiem - zasiada w zarządzie jego fundacji Yalta Europe Strategy.

Mimo blisko milionowego datku, działalność Fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae” przedstawia się skromnie. Na swoje zadania statutowe, czyli m.in. organizację konferencji, wydała w 2006 roku niecałe 10 proc. swoich pieniędzy, czyli 65 tys zł. Na koszty administracyjne (w tym remont siedziby w Alei Przyjaciół) ponad 120 tys. Pozostała suma, czyli 722 tysiące, pozostała na rachunku bankowym i zapisano ją jako zysk. Pod sprawozdaniem finansowym widnieje podpis prezesa zarządu Andrzeja Majkowskiego. To były minister w kancelarii Kwaśniewskiego, który odpowiadał za sprawy międzynarodowe.

Były minister spraw zagranicznych Adam Daniel RotfeldTVN24.pl

Fundacja Amicus Europae zorganizowała kilka międzynarodowych konferencji z udziałem polityków i ekspertów, a wśród najważniejszych osiągnięć w 2006 roku wymienia też m.in. uruchomienie strony "kwasniewskialeksander.pl" „o osiągnięciach i działalności byłego prezydenta”. W sprawozdaniu wspomniano także o „zakończeniu sukcesem negocjacji z Fundacją Pinczuka w sprawie grantu finansowego za lata 2006-2008”.

“Amicus” współpracowała również przy opracowaniu raportu o kluczowych decyzjach politycznych w latach 2006-2008, jakie ma podjąć ukraiński rząd, by kraj wszedł do Unii.

Aleksandra Majda

Współpraca

Krzysztof Lewenstam

Piotr Apel

ZOBACZ SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI AMICUS EUROPAE ZA 2006 ROK: