Debata Tusk-Kwaśniewski

16 października 2007
Politycy podsumowują debatę
TVN24Politycy podsumowują debatę

Ostatnia wielka bitwa wyborcza już za nami. Według sondaży, debatę Donald Tusk - Aleksander Kwaśniewski wygrał lider Platformy obywatelskiej. Zwycięstwo nie było jednak tak wielkie, jak w przypadku starcia z Jarosławem Kaczyńskim.

Debata tradycyjnie już podzielona była na trzy części - gospodarczą, międzynarodową i krajową. Jedyne zmiany to prowadzący oraz to, że Tusk i Kwaśniewski zecydowali się wystąpić na stojąco, a nie jak poprzednio - na siedząco.

Konieczny wzrost płac w budżetówce ...

video-175338

Jako pierwszy zadawał pytania Roman Młodkowski z TVN CNBC Biznes. Pytał, jak pogodzić duży wzrost płac z dalszym dynamicznym rozwojem przedsiębiorczości. W odpowiedzi Donald Tusk zadeklarował, że jest zwolennikiem przedsiębiorczości, ale problemem numer jeden jest dziś zapewnienie wyższych wynagrodzeń w budżetówce. Z tą ostatnią kwestią zgodził się też Aleksander Kwaśniewski.

Były prezydent pytał Donalda Tuska, czy jest gotów być premierem. - Tak, jestem gotów, ale odpowiedź należy do wyborcy – zastrzegł lider PO. - Jestem szefem partii, która stanęła do boju. Ja prezydenta muszę zapytać, do czego wy jesteście gotowi – nieoczekiwanie zmienił front Tusk.- Bo nie wiemy, kto bierze odpowiedzialność za LiD. I to jest kluczowe pytanie, bo w PO wszystko jasne - dodał.

Aleksander Kwaśniewski przekonywał natomiast, że lewica i centrolewica potrzebna jest jako jedyna alternatywa dla PiS i PO. Jesteście starymi towarzyszami broni i zachowujecie się jak pokłóceni koledzy z piaskownicy – ripostował Kwaśniewski.

Donald Tusk nie omieszkał zapytać Kwaśniewskiego o konkrety. - Jak założyć własną działalność gospodarczą. Czy pan zdaje sobie sprawę, co trzeba krok po kroku zrobić? - pytał byłego prezydenta.

- Nie jestem ani urzędnikiem, ani przedsiębiorcą, więc krok po kroku nie powiem. Mogę powiedzieć, jak założyć partię, jak zrobić kampanię, nawet jak zostać prezydentem - odparł Kwaśniewski. Dodał, że jego zdaniem należy wprowadzić dalsze rozwiązania ułatwiające działalność gospodarczą.

Wyraźne różnice między obydwoma liderami zarysowały się w kwestii podatków. Tusk optował za liniowym, Kwaśniewski był przeciw.

Więcej o części gospodarczej

Nie chcemy wojsk w Iraku ...

video-175348

W części dotyczącej polityki zagranicznej Tusk i Kwaśniewski poróżnili się przy okazji kwestii obecności polskich wojsk w Iraku. Tusk spytał Kwaśniewskiego, jak "negocjował z Amerykanami", że Polacy są w Iraku "dłużej niż trzeba" i mają poczucie, że ta "misja nie przyniosła pożądanych efektów". W odpowiedzi Kwaśniewski przypomniał, że zarówno Tusk, jak i szef PiS Jarosław Kaczyński poparli w 2003 roku decyzję o polskim udziale w interwencji w Iraku. - Jestem za to wdzięczny i rozumiem, że rąk nie umywacie - zaznaczył b. prezydent.

W jego ocenie, decyzja ta była "słuszna". - Był to element walki z grożącym nam wszystkim do dzisiaj zresztą terroryzmem - mówił Kwaśniewski. Były prezydent podkreślił jednocześnie, że jego formacja chciała, aby wojska polskie opuściły Irak w roku 2006. - Kolejne decyzje o przedłużaniu mandatu polskich wojsk są decyzjami kolejnego rządu i prezydenta Lecha Kaczyńskiego, więc ja za to odpowiedzialności wziąć nie mogę - powiedział Kwaśniewski.

Tusk zarzucił też, że LiD nie ma jednego stanowiska w tej sprawie. - Musicie się zdecydować, czy jesteście za, czy przeciw - mówił lider PO. Według niego, b. prezydent na ten temat "musi porozmawiać" z szefem SLD - Wojciechem Olejniczakiem i szefem Partii Demokratycznej - Januszem Onyszkiewiczem. - Musicie ustalić - i w sprawach podatków, i w tak ważnych sprawach jak misje wojskowe - jednolite stanowisko - podkreślił Tusk. - Wiem, że jest pan daleko od swojego obozu politycznego, że jest pan (...) raczej twarzą, niż mózgiem kampanii LiD-u, ale w tej sprawie proponowałbym, aby pan jednak zdyscyplinował tych ludzi, bo oni mogą mieć wpływ na decyzje - dodał Tusk. - Stanowisko LiD jest jasne: z Iraku trzeba wyjść po konsultacjach z sojusznikami tak szybko, jak to jest możliwe. Kropka" - przerwał mu Kwaśniewski.

Więcej o części międzynarodowej

Co z tą korupcją?

video-175359

Trzecia część debaty poświęcona była polityce krajowej. Dorota Gawryluk z TV Biznes, pytała polityków m.in. o to, jak wytłumaczą ewentualną koalicję PO - LiD, jeśli do niej dojdzie. W odpowiedzi Tusk wyraził przekonanie, że Polska będzie maiła dobry rząd i koalicję. - Rozważam scenariusze realne. A realny i pożądany jest taki wynik PO i PSL, by nie musieć tworzyć koalicji ani z LiD, ani z PiSem – odpowiedziałlider PO. Jak dodał, jest gotów rozmawiać „i z podopiecznymi pana Kwaśniewskiego, i braci Kaczyńskich, bo wiele spraw trzeba będzie razem zrobić”. - LiD to jest alternatywa wobec PO i PiS - powiedział z kolei Kwaśniewski. - Z programu PO wynika, że jest partią prawicowo-liberalną, choćby z koncepcją podatku liniowego; konserwatywną w stosunku choćby do praw kobiet, czy relacji państwo-Kościół. Nie wyobrażam sobie, żeby było łatwo znaleźć porozumienie programowe między LiD a PO – dodał.

Politycy rozmawiali też o służbie zdrowia. Tusk pytał Kwaśniewskiego, jak czuje się jako odpowiedzialny z obecny stan służby zdrowia. - W jakiejś części jestem odpowiedzialny, ale prawdziwe reformy zaczęły się z Markiem Balicki. A jak pan się czuje z Religą? – zaatakował były prezydent. Źle – stwierdził Tusk. - No właśnie – odparł Kwaśniewski i odbił piłeczkę. - W majowym programie macie zapis o prywatyzacji szpitali, teraz się rakiem wycofujecie – powiedział były prezydent i zacytował odpowiednie fragmenty. - Pytałem o NFZ, o to, dlaczego pan zlikwidował początki prawdziwej ochrony zdrowia, zbudował model scentralizowany. Pan cytuje zdania wyrwane z kontekstu, a ludzie miesiącami czekają na zabieg – odgryzł się lider PO i zapytał Kwaśniewskiego o „korupcję, przepych władzy i słynne kolesiostwo”. - Pan cierpi chyba na wyjątkowo krótką pamięć, bo pamiętam Kongres Liberalno-Demokratyczny, któremu Pan przewodniczył, pamiętam ludzi, którzy go tworzyli, pamiętam styl, jaki był tam uprawiany, pamiętam pierwsze fortuny, które tam były tworzone i były pochwalane, jako rozwój polskiego kapitalizmu – odparł Kwaśniewski.

Zdaniem Kwaśniewskiego, zjawisko korupcji nie jest związane z formacjami politycznymi. - Myśmy walkę z korupcją podjęli pierwsi. Tak jest, myśmy się nie obawiali tworzyć komisji śledczych, myśmy potrafili doprowadzić do finału sprawę Rywina wraz z osądzeniem, myśmy doprowadzili do końca sprawę afery starachowickiej. To wszystko się działo za rządów lewicy - zaznaczył. Cena polityczna rzeczywiście była i została zapłacona – dodał.

Natomiast według Tuska, w środowisku Kwaśniewskiego jest "bez liku" korupcji i niewyjaśnionych spraw. - Książki o tym napisano. Dzisiejsza ekipa ma ten sam problem, a świetnie przypomniał to Józef Oleksy - ocenił. - Z tym można zrobić porządek i zrobimy z tym porządek. Spokojnie, bez nerwów, bez wojny. To co było u was złe i w PiS jest złe zostanie rozliczone - oświadczył szef PO.

Kwasniewski i Tusk odnieśli się też do kwestii rozliczania przeszłości. - Proces rozliczania trwa, ale powinien toczyć się według zasad cywilizowanych – teraz tak nie jest - odpowiedziałKwaśniewski. - IPN powinien przestać istnieć. Musimy stworzyć taką sytuacje, że archiwa będą dostępne, a ludzie będą mogli się bronić, jeśli jest tam nieprawda. Ci, którzy zawinili, muszą ponieść konsekwencje, ale partyzantka lustracyjna nie do zaakceptowania - dodał. Tusk się nie zgodził. - Nie będzie sprawiedliwej Polski, jeśli nie powiemy, ze prawdziwym dramatem nie jest to, ze źle działa IPN, tylko że była zła władza, która strzelała do ludzi. Nie będzie uczciwej przyszłości bez powiedzenia prawdy o tamtym systemie – stwierdził.

- Polska stoi przed szansą nabrania świeżego oddechu. Nie jestem mściwy, ale prawda musi być wreszcie powiedziana – uważa lider PO.

Więcej o części krajowej

Wpadka Tuska ...

W czasie debaty Donald Tusk nie wystrzegł się też wpadki. - Pan nie znalazł czasu, ani ochoty, aby ułaskawić tego tragicznego bohatera z filmu "Dług" - zarzucił byłemu prezydentowi lider PO. - Niech się Pan z prawdą nie mija - ten człowiek został przeze mnie ułaskawiony - odpowiedział Kwaśniewski.

Donald Tusk powołał się jednak na "spotkania i rozmowy" z Sikorą. Gdy jednak powiedział, że spotkał się z nim po jego wyjściu z więzienia, Kwaśniewski natychmiast wykorzystał swoją szansę i zapytał: - A wyszedł z więzienia w jaki sposób? - Problem polega na tym, że po wyjściu z więzienia rozmawiałem z nim.

Więcej o potknięciu szefa PO

Jednak lider Platformy

Z sondażu przeprowadzonego po debacie przez SMG/KRC dla programu "Teraz My" TVN i "Faktów" radia RMF FM wynika, że 45 proc. respondentów wskazało na zwycięstwo Donalda Tuska. Aleksander Kwaśniewski wygrał w opinii 30 proc. badanych. 15,6 proc. respondentów uznało, że pojedynek zakończył się remisem, a 9,2 proc. nie potrafiło wskazać zwycięzcy. 29,2 proc. ankietowanych uważa, że lider PO wygrał debatę "zdecydowanie", a według 15,9 proc. "raczej" on jest zwycięzcą tego pojedynku. Na "zdecydowane" zwycięstwo Aleksandra Kwaśniewskiego wskazało 14,6 procent ankietowanych, a 15,5 proc. uznało, że debatę "raczej" wygrał były prezydent.

Według sondażu przeprowadzonego przez GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej", zwycięstwo Donalda Tuska uznało 62 proc. badanych, a Aleksandra Kwaśniewskiego 38 proc.

W sondażu PBS DGA dla Polskiego Radia za liderem PO opowiedziało się 36 proc. badanych, a za byłym prezydentem 26,4 proc.

Donald Tusk wygrał debatę także w opinii internautów, którzy oddali swe głosy na portalu TVN24.pl

Debata od kuchni ...

Podobnie jak w poprzedniej debacie, liderzy LiD i PO dobrali się kolorystycznie - choć tym razem krawaty nie są czerwone, tylko niebieskie. Tusk ma białą koszulę, Kwaśniewski niebieską.

Wbrew poprzednim zapowiedziom, starcie Kwaśniewski-Tusk nie różniło się wiele od poprzednich dwóch debat. Pytania na tematy gospodarcze zadawał Roman Młodkowski (TVN24), z polityki zagranicznej - Krzysztof Skowroński (PR), a polityki krajowej - Dorota Gawryluk (TV Biznes).

Każdy z dziennikarzy zadawał po dwa pytania. Na odpowiedź politycy mieli po 1,5 minuty. Kwaśniewski i Tusk mogli także zadawać sobie bezpośrednie pytania. Na odpowiedź milei po 1,5 minuty i po pół minuty na riposty.

Główną nowością było to, że Kwaśniewski i Tusk stali. Siedziała natomiast publiczność. Jeszcze kilkanaście godzin przed debatą jej udział nie był taki pewny, bo sztab LiD bał się powtórki z piątkowej konfrontacji Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim. Głośne komentarze momentami zagłuszały premiera.

Zobacz całość debaty

Więcej na temat debaty Tusk - Kwaśniewski: Premier: Kwaśniewski znokautował Tuska Kwaśniewski i Tusk po debacie Pierwsze komentarze: Wygrał Tusk Sondaże: wygrał Tusk Gospodarka nie jest w centrum

video-175393

video-175390

video-175392

Źródło zdjęcia głównego: TVN24