Raporty

Napięcie między atomowymi mocarstwami

Raporty

Aktualizacja:
PAP/EPA/RAHAT DARMocarstwa wzywają Indie i Pakistan do deeskalacji konfliktu, po zestrzelniu indyjskich myśliwców

Siły powietrzne Pakistanu zaatakowały 27 lutego 2019 roku cele w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru i zestrzeliły dwa indyjskie samoloty bojowe w swojej przestrzeni powietrznej.

Konflikt w KaszmirzePAP/DPA

Dzień wcześniej indyjskie lotnictwo zaatakowało w północno-zachodnim Pakistanie obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM - Armia Mahometa), które przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze.

Napięcia na linii Islamabad-Delhi narastały właśnie od czasu tego incydentu z 14 lutego, ale ryzyko konfliktu między dwoma mocarstwami nuklearnymi dramatycznie wzrosło po wtorkowym ataku indyjskiego lotnictwa.

Szef MSZ Indii Vijay Gokhale oświadczył, że we wtorkowym nalocie zginęło "bardzo wielu" islamistów. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powoływał się Reuters, w nalotach zginęło około 300 islamistów. Strona pakistańska informowała natomiast, że indyjskie samoloty zrzuciły bomby w pobliżu miasta Balakot w prowincji Chajber Pasztunchwa, ale nie było żadnych ofiar.

Balakot znajduje się przy granicy z Kaszmirem
Balakot znajduje się przy granicy z Kaszmirem
wideo 2/1

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/RAHAT DAR

Pozostałe wiadomości