"Pancerny Marian", kamienica i podatki. "Gdyby zwykły podatnik miał taką sytuację..."

[object Object]
Wątpliwości wokół oświadczenia majątkowego Mariana Banasiatvn24
wideo 2/35

Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 przeanalizowali oświadczenie majątkowe i rozliczenia podatkowe prezesa NIK Mariana Banasia. "Gdyby zwykły podatnik miał taką sytuację", to takie zachowanie potraktowane by było jako optymalizacja podatkowa - skomentowała Joanna Solska z "Polityki".

ZOBACZ CAŁY MAGAZYN "CZARNO NA BIAŁYM" NA TVN24 GO >

Nigdy nie był postacią z pierwszych stron gazet, ale to jego mieli obawiać się podatkowi oszuści. Jedni twierdzą, że Marian Banaś swój przydomek "Pancerny Marian" zawdzięcza walce z mafiami VAT-owskimi – inni, że czarnemu pasowi w karate.

Marian Banaś, były szef jednej z najpotężniejszych instytucji w Polsce - Krajowej Administracji Skarbowej - któremu podlegało 400 urzędów skarbowych, dziś musi odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy unikał płacenia podatków. Skąd takie wątpliwości?

W rozmowie z państwową telewizją Banaś stwierdził, że "niższa cena (najmu) wzięła się stąd, że ta kamienica miała być kupiona na podstawie umowy przedwstępnej i w finale, przy rozliczeniu, ta cena miała być wyrównana".

Te słowa są o tyle istotne, że takie działania mogłyby doprowadzić do uniknięcia podatków. – Od szefa KAS-u należy oczekiwać, żeby był całkowicie przejrzysty i mam nadzieję, że te sprawy zostaną wyjaśnione – uważa Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Takie oczekiwania ma wielu przedsiębiorców, którzy wiedzą, czym jest kontrola skarbowa i jak bardzo potrafi być drobiazgowa.

Przykładem takich działań może być pokazany w "Czarno na białym" reportaż opisujący historię mechanika z Bartoszyc ściganego za niewydanie paragonu na kwotę 10 złotych za wymianę żarówki. Reporterzy "Czarno na białym" pokazali również, jak łódzka skarbówka kontrolując firmy z branży weselnej zasypała nowożeńców listami z pytaniami o to, kto i za ile świadczył usługi na ich weselach.

Kamienica od kombatanta

Dlatego działalność urzędnika nadzorującego polską skarbówkę nie powinna być powodem zarzutów o unikanie płacenia podatków.

Zdaniem dziennikarki "Polityki" Joanny Solskiej "to jest przykład podwójnych standardów, jakie obowiązują w tej partii": – Inne standardy się stosuje wobec zwykłych podatników, a inne się standardy stosuje wobec ludzi prominentnych w ekipie władzy.

Marian Banaś, jak mówi, kamienicę w krakowskim Podgórzu otrzymał od zaprzyjaźnionego kombatanta Armii Krajowej. To w niej kamera "Superwizjera" TVN zarejestrowała scenę, w której jeden z ludzi znanych w krakowskim półświatku dzwonił bezpośrednio do nowo wybranego prezesa Najwyższej Izby Kontroli.

Marian Banaś wynajmował swoją kamienicę ludziom prowadzącym hotel z pokojami na godziny. – Ja właściwie nie kontrolowałem w ogóle tej działalności – stwierdził Marian Banaś podczas wywiadu w państwowej telewizji. – Byłem cały czas zajęty pracą w Warszawie – dodał i przyznał, że cena wynajmu lokalu była rzeczywiście niższa niż rynkowa.

Niska kwota

W ostatnim upublicznionym oświadczeniu majątkowym były szef KAS zadeklarował, że z wynajmu dwóch mieszkań i 400-metrowej kamienicy w 2018 roku zarobił trochę ponad 65 tysięcy złotych. To oznacza średni miesięczny dochód w wysokości 5475 złotych.

To bardzo niska kwota, bo za wynajem samej kamienicy w takiej krakowskiej lokalizacji, według lokalnych biur nieruchomości mógłby uzyskać co najmniej trzy razy więcej – około 15 tysięcy złotych miesięcznie.

- Ja też mogę panu wynająć dzisiaj lokal za 100 złotych w centrum Warszawy, bo z jakichś powodów tak ustaliliśmy: łączących nas relacji rodzinnych, bliskich więzi czy innych sytuacji – mówi adwokat Eliza Kuna. – Ale urząd skarbowy do oszacowania podatku jednak powinien brać pod uwagę wycenę rynkową takiego najmu. Przede wszystkim, czy umowa nie zmierza do obejścia prawa – dodała.

Doradca podatkowy Marcin Zarzycki uważa, że "pewne ryzyko tutaj występuje, że wynajem po cenie niższej niż rynkowa może być przyczyną do kontroli".

Wynajem po zaniżonej cenie nie jest zakazany, a urzędy skarbowe sporadycznie kontrolują takie umowy, ale zaniżając cenę wynajmu, obniżamy podatek należny skarbówce – dlatego, jeśli już dojdzie do kontroli, urzędy skarbowe ustalają średnią cenę wynajmu sprawdzanej nieruchomości.

Na tej podstawie wyliczają podatek, jaki powinien zostać zapłacony. – Wówczas organ może doszacować dochód do wartości rynkowej, jak również doliczyć do tej zaległości podatkowej odsetki – mówi Zarzycki.

"Gdyby zwykły Kowalski miał taką sytuację..."

Nie wiadomo, czy Marian Banaś zaniżał czynsz, żeby płacić niższy podatek, ale sam przyznał, że niższy czynsz miał zostać wyrównany w cenie sprzedaży kamienicy.

Dochody z wynajmu są opodatkowane, a ze sprzedaży nieruchomości po pięciu latach posiadania podatku się nie płaci. Marian Banaś miał kupca, dlatego zdanie, że "przy rozliczeniu cena miała być wyrównana" wzbudziło zdziwienie wszystkich rozmówców reporterów "Czarno na białym".

- Wydaje mi się, że takie tłumaczenie jest po prostu niewiarygodne i osoby, które odpowiadają za ewentualne sprawdzenie tej deklaracji podatkowej, powinny zweryfikować, czy te kwoty są rynkowe i prawidłowe – stwierdza Eliza Kuna. Joanna Solska podkreśla, że "gdyby zwykły podatnik miał taką sytuację", to takie zachowanie potraktowane by było jako optymalizacja podatkowa. – Skarbówka doskonale wie, jak karać takiego podatnika i miałby on ogromne nieprzyjemności i kary finansowe – dodała.

Mówiąc najprościej, cena kamienicy miała zostać powiększona o te pieniądze, które mogły wymagać zapłacenia podatku, a których Marian Banaś miał nie dostawać w czynszu – ten miał być nawet trzykrotnie niższy od rynkowego.

Dlaczego to istotne? Mając kamienicę dłużej niż pięć lat, Marian Banaś przy jej sprzedaży nie musiałby płacić podatku. To oznacza, że gdy powiększymy cenę kamienicy o normalny czynsz, nie będziemy musieli zapłacić należnego od najmu podatku.

Zaniżony czynsz to straty dla skarbówki

Reporterzy "Czarno na białym" razem z doradcami podatkowymi policzyli, ile podatku, będąc w podobnej sytuacji trzeba by zapłacić skarbówce w razie kontroli. Z uproszczonych i czysto hipotetycznych wyliczeń wynika, że wynajmując kamienicę za zaniżoną kwotę 5474 złotych miesięcznie, musielibyśmy zapłacić co najmniej 8,5 procent podatku, czyli 465 złotych miesięcznie.

Ale gdyby zgodnie z cenami rynkowymi tę samą nieruchomość wynająć już za co najmniej 15 tysięcy złotych miesięcznie, to ten sam podatek robi się wyższy i musielibyśmy płacić skarbówce 1275 złotych miesięcznie.

Różnica każdego miesiąca to niewiele ponad 800 złotych, ale w skali roku suma, jaką powinniśmy zapłacić skarbówce, a nie zapłaciliśmy, bo zaniżyliśmy czynsz, wynosi już prawie 10 tysięcy złotych. Co najmniej tyle bylibyśmy winni skarbówce w razie kontroli.

Nie wiadomo, czy o takich kwotach można mówić w przypadku Mariana Banasia, bo jego zeznania podatkowe są niejawne. Co ze sprawą robi skarbówka? Tego też nie wiadomo, bo krakowska Izba Administracji Skarbowej odsyła do ministerstwa finansów, którego szef nie ma wiele do powiedzenia.

Jerzy Kwieciński mówi tylko, że izba nie udziela informacji o tego typu kontrolach. – Takie są zasady w naszej służbie celno-skarbowej – podkreśla. Nie wiadomo więc, czy wobec człowieka, który kierował Krajową Administracją Skarbową toczy się jakiekolwiek postępowanie podatkowe.

"Człowiek o własny sprawy nie dba, jak się poświęca sprawom publicznym"

Marian Banaś w kwietniu 2016 roku w Sejmie wprowadzał nowe prawo, którego celem było uszczelnienie systemu podatkowego. Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania miała być batem na tych, którzy wykorzystywali luki prawne, aby zaniżać swoje podatki. - Unikanie opodatkowania jest nie tylko groźne dla finansów publicznych, ale, co równie istotne, narusza równość opodatkowania – mówił wtedy z mównicy sejmowej Marian Banaś.

Teraz to między innymi Krajowa Administracja Skarbowa, którą tworzył Marian Banaś, musi odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, jakie pojawiają się w tej sprawie. - Ale służby podatkowe jej nie rozwiążą. Ona jest do rozwiązania politycznego, tylko przez dymisję – ocenia Joanna Solska. – A ja nie widzę ochoty, żeby tak to rozwiązywać – dodaje. Jednocześnie nie sądzi, by skarbówka u swojego byłego szefa dopatrzyła się nieprawidłowości.

- To, że mamy tak dobrą sytuację w finansach publicznych, jest przede wszystkim zasługą tych służb i wiedzą, co robić względem każdego podobnego przypadku – przekonuje minister Kwieciński.

Z tego, co mówił Marian Banaś, wynika, że plan sprzedaży kamienicy z wliczoną ceną najmu nie został zrealizowany. – To jest moja strata – przyznał w rozmowie z radiem Wnet. – Tak to czasem w biznesie jest, a ja się tym nie zajmuję, więc nie przywiązywałem do tego większej wagi – dodał. Jego zdaniem "tak to często bywa, że człowiek o własne sprawy nie dba, jak się poświęca sprawom publicznym".

"Interes państwa jest najważniejszy"

Nowy szef NIK wydaje się być nie przejęty faktem, że zaniżając czynsz mógł, według różnych wyliczeń, tracić nawet 100 tysięcy złotych rocznie. W tym samym czasie tracić mogło także państwo na podatkach niezapłaconych z powodu zaniżonego czynszu.

Z tym, że w każdej innej sprawie skarbówka byłaby w stanie szybko wyliczyć i wyegzekwować zaległości.

– To symbol narodzin i rozwoju administracji skarbowej, która będzie zabezpieczała finansowy interes państwa i przyczyniała się do rozwoju naszego kraju. To nie interes prywatny, ale interes państwa jest najważniejszy. Bo to jest początek naszej dobrej zmiany – mówił Marian Banaś podczas jednego z wystąpień.

Szef NIK, jak sam twierdzi, 17 sierpnia sprzedał kamienicę, którą dostał od AK-owca, ale na jakich zasadach, komu i za ile, tego nie wiadomo.

Reporterzy "Czarno na białym" o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości zwrócili się do Mariana Banasia za pośrednictwem Najwyższej Izby Kontroli. Na razie otrzymali odpowiedź, że nowy szef NIK-u, będąc na bezpłatnym urlopie, jest nieosiągalny.

Autor: asty\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl