Liczba kandydatów do Sądu Najwyższego przekroczyła 200

[object Object]
Znamy nazwiska kandydatów na wakaty w Sądzie Najwyższymtvn24
wideo 2/35

Prezesi sądów powołani przez obecnego ministra, prokuratorzy wysokiego szczebla, dwie osoby związane z Trybunałem Konstytucyjnym, adwokaci, radcowie, naukowcy. Sprawdziliśmy, kto kandyduje do Sądu Najwyższego i z czego jest znany.

Jest już ponad dwustu kandydatów do nowego Sądu Najwyższego - wynika z informacji podanych przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Między czwartkiem a piątkiem dotarły pocztą zgłoszenia kolejnych trzynaściorga prawników oraz oświadczenia trojga wcześniej zgłoszonych o wycofaniu kandydatur.

Kandydaci będą ubiegać się o 44 stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym. Poniżej przedstawiamy sylwetki niektórych kandydatów. Wybraliśmy tych znanych z działalności publicznej albo uczestniczących w głośnych procesach sądowych.

Małgorzata Manowska, kandydatka do Izby Cywilnej

Doktor habilitowana Małgorzata Manowska jest dyrektorem nadzorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowej Szkoły Sądownictwa Prokuratury. Będzie mogła - choć nie wiadomo, czy skorzysta z tej możliwości - łączyć orzekanie w Sądzie Najwyższym z kierowaniem szkołą nadzorowaną przez Zbigniewa Ziobrę. Umożliwia to ostatnia nowelizacja ustaw sądowych przeforsowana przez Prawo i Sprawiedliwość w lipcu tego roku.

Małgorzata Manowska była wiceministrem sprawiedliwości w 2007 roku, gdy po raz pierwszy tę funkcję sprawował Zbigniew Ziobro.

Niezależnie od powiązań z władzą w świecie prawniczym uznawana jest za wybitną cywilistkę. W 2010 roku obroniła rozprawę habilitacyjną na temat wznowienia postępowania w procesie cywilnym w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest profesorem Uczelni Łazarskiego i współautorką cenionego przez prawników komentarza do kodeksu postępowania cywilnego.

Mariusz Muszyński, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Doktor habilitowany nauk prawnych. Profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego nieuznawany na tym stanowisku przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i Forum Współpracy Sędziów - jako sędzia wybrany na stanowisko obsadzone już wcześniej przez Sejm w poprzedniej kadencji.

Muszyński dwukrotnie używał zdania odrębnego do postanowień Trybunału Konstytucyjnego, z którymi się zgadzał. Były to umorzenia procesów po wycofaniu wniosków przez rzecznika praw obywatelskich. W takich wypadkach sprawy nie mogą toczyć się, więc nie można "nie zgadzać się z umorzeniem". Muszyński wykorzystał jednak zdanie odrębne do przeprowadzenia polemiki z RPO. Krytycznie ocenił działalność Adama Bodnara. Zarzucił mu brak kwalifikacji i sprzeniewierzanie się ślubowaniu. Stwierdził również, że rzecznik praw obywatelskich powinien być funkcjonariuszem państwa.

Tymczasem, zgodnie z prawem, zadaniem rzecznika jest obrona praw obywatela, gdy instytucje państwa je naruszają.

Kamil Zaradkiewicz, kandydat do Izby Cywilnej

Doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Instytucie Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2016 roku był dyrektorem Biura Studiów i Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Zaradkiewicz jest dyrektorem Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

W przeszłości, jeszcze za prezesury Andrzeja Rzeplińskiego, był dyrektorem zespołu orzecznictwa i studiów Trybunału Konstytucyjnego. Jednak po publicznych wypowiedziach, w których dopuszczał możliwość, że orzeczenia TK nie zawsze są ważne i ostateczne, wygłoszonych w czasie trwania kryzysu polityczno-prawnego wokół Trybunału, otrzymał wypowiedzenie warunków pracy i został przeniesiony na niższe stanowisko. Odwołał się wtedy do sądu pracy.

Wcześniej przyjął od ówczesnego ministra skarbu Dawida Jackiewicza stanowisko w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa Naftoport.

Jacek Piotr Grela, kandydat do Izby CywilnejJacek Piotr Grela jest prezesem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Powołał go na tę funkcję obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na mocy nowego prawa o ustroju Sądów Powszechnych, czyli bez zasięgania opinii zgromadzenia sędziów sądu.W komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości nowy prezes został przedstawiony w następujący sposób:"Sędzia Jacek Piotr Grela we wrześniu 2008 roku otrzymał nominację na sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, a w dniu 1 kwietnia 2016 roku objął funkcję wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Od ponad 20 lat orzeka w sprawach cywilnych, rodzinnych i gospodarczych. Ponadto w ramach okresowej delegacji orzekał w Sądzie Najwyższym, w Izbie Cywilnej.Jest wieloletnim wykładowcą i dydaktykiem. Od 2009 roku współpracuje z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury w ramach kształcenia ustawicznego. Wykładał, w ramach szkoleń aplikacyjnych organizowanych przez Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, zarówno w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i prawa cywilnego procesowego. Prowadził także zajęcia z aplikantami adwokackimi w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy oraz wykłady dla sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych".

Waldemar Piotr Puławski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Krajowej. Wcześniej był zastępcą do spraw wojskowych prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Zanim objął tę funkcję, jako adwokat przez wiele lat współpracował z wiceprezesem PiS Antonim Macierewiczem.

Jarosław Duś, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Krajowej. Dyrektor biura prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Funkcję prokuratora w 2016 roku łączył z doradzaniem wiceministrowi obrony narodowej i pracą asystenta w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Podpisał się pod pismem zawierającym wytyczne, aby prokuratorzy ścigali za pomocnictwo w aborcji osoby, które informują kobiety o możliwości wykonania zabiegu za granicą. Do pisma tego załączona była opinia prawna pozarządowego instytutu Ordo Iuris.

Według ustaleń "Czarno na Białym" TVN24 Jarosław Duś, w czasie pierwszych rządów PiS ze Zbigniewem Ziobrą jako prokuratorem generalnym, brał udział w głośnym śledztwie dotyczącym transplantologa doktora Mirosława G..

Po tym, jak Ziobro przestał być prokuratorem generalnym, Duś wrócił do prokuratury w terenie.

Z powodu wypadku w pracy, podczas którego miał spaść z uszkodzonego fotela i uderzyć głową w ścianę, odszedł w stan spoczynku. Orzecznik ZUS stwierdził u niego pięcioprocentowy uszczerbek na zdrowiu. W 2009 roku, gdy zeznawał jako świadek przed komisją śledczą do spraw nacisków na służby specjalne, zasłaniał się powypadkowymi zanikami pamięci.

W stanie spoczynku napisał z Kazikiem Staszewskim książkę "Tata mimo woli" o Stanisławie Staszewskim.

Pół roku po objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość Duś wrócił do aktywności zawodowej i zaczął pracę w Prokuraturze Krajowej.

Małgorzata Anna Ułaszonek-Kubacka, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Radczyni prawna z Białegostoku, obecnie pracuje dla Prokuratury Krajowej. Reprezentowała byłego zastępcę prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry - Jerzego Engelkinga - w procesie cywilnym, który wytoczyła mu w 2008 roku żona byłego prokuratora krajowego. Engelking ujawnił jej prywatny adres na transmitowanej przez media konferencji prasowej.

Przemysław Florek, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Wzięty adwokat, swego czasu obrońca Arkadiusza Ł. ps. "Hoss" - uważanego za twórcę metody wyłudzania pieniędzy "na wnuczka". Bronił też Cezarego P. (tak zwanego dilera celebrytów) oraz Andrzeja P. ps. "Salaput" sądzonego między innymi za wymuszanie haraczy.

Robert Rynkun-Werner, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Adwokat. Bronił między innymi dwóch znanych w mediach oskarżonych - Rafała S., "Szkatułę", sądzonego za przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej i pięć zabójstw, oraz "Frogga", groźnego pirata drogowego z Warszawy.

Jest działaczem samorządu adwokackiego. Pięć lat temu kandydował na prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Był również wiceprezesem Telewizji Polskiej. Został odwołany przez Radę Nadzorczą za krytykowanie posunięć ówczesnego prezesa Andrzeja Urbańskiego.

Małgorzata Maria Heller-Kaczmarska, kandydatka do Izby Cywilnej

Adwokat z Poznania. Broniła między innymi ofiar "czyścicieli" kamienic oraz była pełnomocniczką kobiety, na której lekarze bez jej wiedzy dokonali zabiegu sterylizacji.

Piotr Niedzielak, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prezes Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Powołał go minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ale na mocy starych przepisów, czyli w porozumieniu ze zgromadzeniem sędziów. Wcześniej sędzia Niedzielak był delegowany do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości, pracował między innymi jako dyrektor Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości.

Arkadiusz Benedykt Radwan, kandydat do Izby Cywilnej

Doktor habilitowany nauk prawnych, adwokat, specjalista prawa gospodarczego. Założyciel i prezes prawniczego think thanku - Instytutu Allerhanda - oraz ekspert rządowych zespołów w poprzedniej i obecnej kadencji. Ostatnio pracował nad tak zwaną ustawą 2.0 Jarosława Gowina jako szef jednego z trzech resortowych zespołów. Poza tym ekspert Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego do spraw prawa spółek. Pojawia się w rankingach najbardziej wpływowych prawników w Polsce.

Z noty o prezesie Instytutu Allerhanda możemy się dowiedzieć, że "na biurku ma zazwyczaj dużo książek i papierów w kontrolowanym nieładzie. W Instytucie stoi zazwyczaj jego rower".

Jan Majchrowski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 roku został pierwszym wojewodą lubuskim, nominowanym przez rząd Akcji Wyborczej Solidarność. W rządzie AWS Jerzy Stępień (wówczas wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, potem prezes TK) rekomendował go na doradcę ministra. W latach 2006-2008 był ekspertem do spraw finansowania partii politycznych Grupy Państw Przeciw Korupcji GRECO.

W marcu 2016 roku marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał go na koordynatora zespołu do spraw rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zespół kryzysu nie rozwiązał.

Piotr Stawowy, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, 54 lata, naczelnik oddziałowego biura lustracji oddziału IPN w Krakowie.

Posiadacz 217 akcji zwykłych na okaziciela TV Republika (według stanu na 21 marca 2017 roku).

W 2017 roku umorzył sprawę oświadczenia lustracyjnego ambasadora RP w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego, prywatnie męża prezes Trybunału Konstytucyjnego. Prokurator Stawowy uznał wówczas, że nawet jeśli Przyłębski podpisał oświadczenie o współpracy i przyjął pseudonim Wolfgang, a w rzeczywistości współpracy nie podjął, to oznacza, że nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL, a zatem może być ambasadorem.

Po umorzeniu sprawy przez prokuratora Stawowego w debacie publicznej nie krytykowano jej merytorycznych podstaw. Zwracano natomiast uwagę na niekonsekwencję IPN. Instytut pod obecnymi rządami uznaje, że Lech Wałęsa, który jest w analogicznej sytuacji ("coś tam podpisałem", ale "nigdy nie współpracowałem z SB") był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Bolek. Chociaż wcześniej ten sam prokurator Piotr Stawowy uznał, że książka Sławomira Cenckiewicza "SB a Lech Wałęsa" nie jest wystarczającą podstawą do wznowienia procesu lustracyjnego byłego prezydenta.

Ewa Stryczyńska, kandydatka do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. W przeszłości przedstawicielka prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Krajowej Radzie Sądownictwa. Potem wieloletnia dyrektor departamentu kadr i szkolenia w starym KRS - do marca tego roku.

Robert Pelewicz, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W naborze do nowej Krajowej Rady Sądownictwa wybieranej przez polityków 28 sędziów zgłosiło jego kandydaturę. Nie został jednak wybrany. Robert Pelewicz podawał w swoim zgłoszeniu do KRS, że od lipca 2017 roku jest członkiem ministerialnego zespołu do opracowania projektu zmian przepisów prawa karnego wykonawczego. Nie jest to praca etatowa. Sędzia może łączyć ją z orzekaniem.

Robert Pelewicz jest autorem 22 publikacji w czasopismach prawniczych i naukowych. Wykłada w nadzorowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury z zakresu prawa karnego, prawa europejskiego, prawa międzynarodowego i systemu prawnego Rady Europy.

W dokumentach o sędzim Pelewiczu jako kandydacie do Krajowej Rady Sądownictwa nie ma natomiast informacji (prawdopodobnie dlatego, że przepisy tego nie wymagają), iż w 2006 roku został prawomocnie oczyszczony z zarzutów kłamstwa lustracyjnego, jakie stawiał sędziemu rzecznik interesu publicznego.

Konrad Kamil Wytrykowski, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Choć ma status sędziego sądu okręgowego, jest prezesem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Minister Zbigniew Ziobro powołał go na tę funkcję 19 grudnia ubiegłego roku. Po dwóch miesiącach delegował go do orzekania w Sądzie Apelacyjnym.

W dniu powołania sędziego Wytrykowskiego na prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Ministerstwo Sprawiedliwości podawało w oficjalnym komunikacie, że jest doktorem nauk prawnych specjalizującym się w prawie karnym.

"Jego wieloletnie doświadczenie i wysokie kwalifikacje podkreśliła Krajowa Rada Sądownictwa przy wniosku do Prezydenta RP o powołanie go na sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy. Sędzia Wytrykowski pełnił także funkcję wiceprezesa Sądu Rejonowego w Legnicy, a wcześniej przewodniczył wydziałowi karnemu. Przez kilka lat był również członkiem władz Stowarzyszenia Sędziów Polskich 'Iustitia'" - czytamy w komunikacie resortu.

W wywiadzie dla "Gazety Wrocławskiej" z lutego tego roku Wytrykowski oświadczył, że nie uważa się za sędziego PiS-owskiego.

Marcin Łochowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia "medialny". Wieloletni rzecznik prasowy Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Jak mówi, jest tak kojarzony z tą funkcją, że dziennikarze wciąż do niego dzwonią, choć od dawna jej nie sprawuje.

Obecnie orzeka w VII Wydziale Gospodarczym Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Motywy swego kandydowania do Sądu Najwyższego wyjawił w odpowiedzi na pytanie reporterki TVN24 Marty Gordziewicz. "Uważam, że w Sądzie Najwyższym powinni orzekać sędziowie uczciwi, kompetentni i doświadczeni. I przekonały mnie argumenty sędziów S. Zabłockiego i D. Zawistowskiego" - napisał.

Uchodzi za umiarkowanego krytyka zmian w sądach wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość. Na Twiterze cierpliwie tłumaczy specyfikę pracy sędziego.

Oficjalna nota biograficzna: urodzony w 1972 roku. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej. Po ukończeniu aplikacji sądowej od 2000 roku asesor, sędzia sądu rejonowego, a od 2010 roku - sądu okręgowego. Obecnie sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Publikował w "Przeglądzie Sądowym", "Przeglądzie Prawa Handlowego", "Prawie i Medycynie" oraz "Prawie i Podatkach".

Jolanta Korwin-Piotrowska, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Mimo że ma status sędziego Sądu Rejonowego, Zbigniew Ziobro powołał ją na prezesa Sądu Okręgowego w Białymstoku. W chwili nominacji na prezesa - 18 października 2017 roku - sędzia Piotrowska była delegowana do Sądu Okręgowego na czas określony. Dziś przy jej nazwisku widnieje adnotacja, że jest delegowana do Sądu Okręgowego na czas nieokreślony.

W dniu nominacji na prezesa Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że sędzia Jolanta Korwin-Piotrowska "pełni funkcję komisarza białostockiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich 'Iustitia', przez wiele lat była wiceprezesem tego stowarzyszenia. Zasiada w Radzie Fundacji Dom Sędziego Seniora, która ma za zadanie pomagać samotnym i chorym sędziom w stanie spoczynku".

Dwa lata temu Zbigniew Ziobro powołał sędzię Korwin-Piotrowską do Społecznej Rady do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości. Zadaniem rady jest propagowanie rozwiązywania sporów między osobami na drodze innej niż proces sądowy, na przykład w drodze mediacji.

O sędzi prezes Korwin-Piotrowskiej zrobiło się głośno w mediach, gdy odmówiła opublikowania na stronie internetowej sądu uchwał sędziów okręgu białostockiego sprzeciwiających się zmianom personalnym na stanowiskach prezesów sądów w Białymstoku.

Niedawno została powołana na stanowisko komisarza wyborczego w Białymstoku.

Dariusz Czajkowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Stał się publicznie znany z powodu dwóch spraw. W jednej złożył na siebie ironiczny autodonos. W drugiej - siedem lat temu - sporządził głośne, szeroko komentowane uzasadnienie podważające legalność dowodów, tak zwanych owoców zatrutego drzewa.

Sędzia Czajkowski publicznie oskarżył się o kradzież po tym, jak w internecie nakręcano hejt przeciw sądowi dyscyplinarnemu za to, że nie wydalił z zawodu sędziego, który "przez roztargnienie" schował do portfela nie swoje 50 złotych, choć rzecznik dyscyplinarny uważał, że była to kradzież.

Sędzia Czajkowski w odpowiedzi ogłosił publicznie, że on również przez roztargnienie schował w supermarkecie do torby dwie cebule o wartości 1 zł i 20 gr bez zapłacenia. Zażądał dla siebie najwyższego wymiaru kary w postaci usunięcia go z zawodu. Nie mając zaś pewności, czy ten autodonos zostanie właściwie odebrany przez czytelników, zaapelował: "Nie sądźmy tak łatwo, abyśmy nie byli sądzeni". Wyjaśnił przy tym, że nie odważyłby się kogokolwiek ukarać na podstawie samego zapisu z monitoringu. Bo jest to tylko część materiału dowodowego. Równie ważny jest stosunek psychiczny sprawcy do tego, co zrobił.

Druga sprawa sędziego Czajkowskiego przypomina się w kontekście tegorocznego orzeczenia Sądu Najwyższego podważającego legalność dowodów będących tak zwanymi owocami zatrutego drzewa.

Sędzia Czajkowski już siedem lat temu został wyróżniony przez Międzynarodową Komisję Prawników i otrzymał tytuł Sędziego Europejskiego za uzasadnienie wyroku, w którym podważył tę legalność. Chodziło o to, że jeżeli Straż Graniczna do swoich śledztw stosuje podsłuchy, to nie wolno ich wykorzystywać do innych celów, na przykład gdyby ktoś podsłuchiwany w zupełnie innej sprawie ujawnił, że podał kobiecie zakazane środki wczesnoporonne.

W uzasadnieniu sędzia Czajkowski nie kwestionował, że podanie środków wczesnoporonnych jest złamaniem prawa. Uznał jednak, że jeżeli państwo chce za to karać, musi zdobyć dowód legalnie, a nie przy okazji stosowania podsłuchu w innej sprawie. Bo gdyby miało być inaczej, to - jak stwierdził sąd w wyroku uzasadnionym przez Czajkowskiego - "otwierałoby [to - przyp. red.] ścieżkę do stosowania podsłuchów totalnych, gromadzenia w ten sposób wszystkich możliwych informacji o obywatelach, by następnie pod pozorem legalności przekształcać tę wiedzę na materiał procesowy, służący do walki z przestępczością. Takie działanie nie miałoby nic wspólnego ze standardami cywilizowanego państwa, stanowiąc niebywałe pole do nadużyć, charakteryzujących systemy totalitarne".

Uzasadnienie to powstało w 2011 roku. Nie było wtedy jeszcze ustawy nazywanej przez PiS antyterrorystyczną, a przez opozycję - inwigilacyjną. Ustawa ta pozwala na stosowanie w procesach karnych tak zwanych owoców zatrutego drzewa.

Leszek Bosek, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Prezes Prokuratorii Generalnej RP. To podległy bezpośrednio premierowi urząd mający za zadanie reprezentować interesy Skarbu Państwa, między innymi w procesach sądowych.

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się, broniąc rozprawy dotyczącej bezprawia legislacyjnego w państwie polskim. Habilitację zaś zapoczątkowała jego praca pod tytułem "Gwarancje godności ludzkiej i ich wpływ na polskie prawo cywilne".

Zawodowo pracował jako radca Prokuratorii Generalnej i jako ekspert w Biurze Analiz Sejmowych. Był prezesem Fundacji Academia Iuris - ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego, organizującej bezpłatną pomoc prawną dla ubogich. Jest autorem 80 publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego, prawa konstytucyjnego i europejskiego.

Rafał Dzyr, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, powołany przez Zbigniewa Ziobrę, jednak jeszcze zgodnie ze starym prawem o ustroju sądów powszechnych. To znaczy, że minister musiał zasięgnąć przed nominacją na prezesa opinii zgromadzenia sędziów zainteresowanego sądu.

Z Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości: "Rafał Dzyr - sędzia Sądu Apelacyjnego w Katowicach, delegowany do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, specjalista z zakresu prawa gospodarczego publicznego - ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i prawa spółek handlowych".

Dzyr przejął stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego po poprzednim prezesie aresztowanym pod zarzutem wyłudzeń z budżetu sądownictwa i korupcji.

Nominację sędziowską otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Zanim został prezesem, był wicedyrektorem do spraw aplikantów w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Uchodził za szefa wyjątkowo przychylnego potrzebom słuchaczy szkoły. Jak pisał "Dziennik Polski", wyszedł naprzeciw "pozanaukowym potrzebom" przyszłej elity sędziowskiej i zorganizował siłownię na uczelni.

W kwestii zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS mówił: "Rozumiem punkt widzenia władzy ustawodawczej i wykonawczej oparty na założeniu, że niektórych reform nie da się przeprowadzić w oparciu o dotychczasową kadrę zarządzającą". Zastrzegał jednocześnie, że musi zostać zachowana autonomia samorządu sędziowskiego.

"Dziennik Polski" ustalił, że sędzia Dzyr lubi kąpiele w lodowatej wodzie.

Edyta Tawrel, kandydatka do Izby Dyscyplinarnej

Jej nazwisko pojawiło się w mediach, ponieważ była obrończynią z urzędu matki z Hipolitowa (woj. podlaskie) oskarżonej i skazanej za zabójstwo pięciorga swoich dzieci. Wnosiła o uniewinnienie swojej klientki z powodu niedających się usunąć wątpliwości co do jej winy.

Andrzej Lech Miller, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Kaliszu, kierownik sekcji penitencjarnej, zastępca rzecznika dyscyplinarnego. W 2015 roku sąd pod jego przewodnictwem skazał wielokrotną recydywistkę Wiolettę Kościelak na 15 lat więzienia za zabicie nożem mężczyzny na ulicy. Orzekał też w głośnej sprawie zabójstwa w Tłokini Wielkiej, w której zostały zamordowane siekierą dwie kobiety.

Stanisław Dominik Olchowy, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu. Na co dzień orzekał w sprawach karnych, w tym głośniej zbrodni zabójstwa dwóch młodych kobiet w Radomiu

W tym roku przewodniczył składowi orzekającemu, który uznał za nieważne orzeczenie kolegium do spraw wykroczeń w Radomiu z początku 1989 roku. Ten ludowy sąd u schyłku komunizmu w Polsce ukarał Jerzego Stępnia (w wolnej Polsce między innymi prezesa Trybunału Konstytucyjnego) za złożenie wieńca pod pomnikiem Radomskiego Czerwca '76. Po trzydziestu latach sąd w Radomiu na wniosek radomskiej delegatury IPN uznał orzeczenie kolegium za nieważne.

Stanisław Olchowy uzasadnił, że delegacja świętokrzyskiej Solidarności, w skład której wchodził Jerzy Stępień, składając wtedy kwiaty, działała "na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego".

Krzysztof Jerzy Piaseczny, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Sędzia Sądu Rejonowego w Kozienicach. Od 2017 roku delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości. Pracuje w Departamencie Spraw Rodzinnych i Nieletnich jako koordynator zespołu do spraw edukacji prawnej dzieci i młodzieży. Prywatnie brat piosenkarza Andrzeja Piasecznego.

Walerian Paweł Janas, kandydat do Izby Dyscyplinarnej

Prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Oskarżał między innymi w procesie jednego z liderów grupy kibiców Legii Piotra S., "Starucha". Prowadził śledztwo w głośnej sprawie gangu narkotykowego działającego w więzieniu w Płocku.

W 2015 roku oskarżał w procesie biznesmena i byłego senatora Henryka Stokłosy, oskarżonego o korupcję. Proces został umorzony, bo zarzuty przedawniły się.

Aleksander Bogusław Stępkowski, kandydat do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2015-2016 wiceminister spraw zagranicznych. Założyciel i pierwszy prezes Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris, znanego z propagowania konserwatywnej doktryny prawnej, między innymi w sprawach obyczajowych.

Lidia Iwona Bagińska, kandydatka do Izby Cywilnej

Adwokat, radca prawny. Była najkrócej sprawującą funkcję sędzią Trybunału Konstytucyjnego (6-12 marca 2007 roku). Została wybrana na tę funkcję przez Sejm głosami Ligi Polskich Rodzin, Samoobrony i Prawa i Sprawiedliwości. Zrzekła się funkcji sędziego po tym, jak sąd odebrał jej uprawnienia syndyka w związku z niewykonywaniem postanowień sądu w sprawie upadłości.

Sędziowie, którzy wycofali swoje kandydatury

Z konkursu na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego wycofali się: Mariusz Józef Pilich, pracownik naukowy; Jan Stanisław Brzęczkowski, sędzia sądu okręgowego; Marek Krzysztof Kolasiński, sędzia sądu apelacyjnego, Robert Stefan Macholak, sędzia sądu okręgowego; Monika Maria Kaszubowicz, prokurator prokuratury rejonowej; Ewa Bieniek, notariusz i Bartosz Rafał Jachymski, adwokat.. ​

Autor: jp//now

Pozostałe wiadomości

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Jest stare powiedzenie i to działa w dwie strony: pokaż mi jakich masz przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Ocenił, że ta wizyta była "ryzykowna", ale jego zdaniem "strat nie ma". - Panowie się zgadzają ideologicznie w sprawach obyczajowych, światopoglądowych - dodał.

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Źródło:
TVN24

Kompulsywne samodiagnozy online to tak zwana cyber-: chondria, plazja, liria czy logia? Na to pytanie w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Wioleta Adamiec z Warszawy.

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Źródło:
"Milionerzy" TVN

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Były poseł i były szef MSWiA Mariusz Kamiński jest na liście 18 osób, które są rekomendowane przez lubelskie struktury Prawa i Sprawiedliwości do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z reporterem TVN24.

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Źródło:
TVN24

Czarne chmury wiszą nad amerykańskim koncernem lotniczym Boeing. Przed amerykańskim kongresem zeznania złożył były pracownik firmy. Jego zdaniem od ponad 10 lat Boeing nie przestrzega procedur, które zapewniłyby pełne bezpieczeństwo w produkowanych samolotach. Sprawę bada już Federalna Agencja Lotnictwa.

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Źródło:
PAP, dw.com

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

2 613 926 koron szwedzkich zebrano na pomoc rodzinie Michała Janickiego zamordowanego w Sztokholmie - poinformowali inicjatorzy dwóch kwest.

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Źródło:
PAP

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Możesz zostać tak długo, jak chcesz - powiedział premier Australii Anthony Albanese, zwracając się do Damiena Guerota - pracownika budowlanego z Francji, który stanął na drodze nożownikowi w centrum handlowym w Sydney. Okrzyknięty bohaterem Francuz w rozmowie z mediami przyznał, że ma wizę pracowniczą, która wygaśnie w ciągu kilku miesięcy.

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

Źródło:
Reuters, ABC, tvn24.pl

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego. Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zagryzły wilki, a całą sprawę nazywa chucpą polityczną.

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z policyjnych statystyk za 2023 rok wynika, że najczęściej pijanych kierowców spotkamy w dwóch regionach. To kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najrzadziej na jazdę po alkoholu decydują się mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia.

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Kampania "Wybory bez picu" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji otrzymała w środę w Londynie główną Platynową Nagrodę SABRE Awards. "Wybory bez picu" to społeczna akcja kontroli wyborów przeprowadzona podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce.

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN