Programy

Żona korespondenta wojennego: odzyskałam tożsamość

Programy

Odzyskana tożsamość Grażyny Jagielskiej
tvn24Grażyna Jagielska w "Xsięgarni"

Gościem "Xięgarni" była Grażyna Jagielska, pisarka, żona korespondenta wojennego Wojciecha Jagielskiego. Agnieszce Passent i Filipowi Łobodzińskiemu opowiedziała o swoim pobycie w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego, wizji pisarza, oraz najnowszej książce "Anioły jedzą trzy razy dziennie".

"Anioły jedzą trzy razy dziennie" to bardzo osobista książka, w której Grażyna Jagielska opisuje swój pobyt w Klinice Psychiatrii i Stresu Bojowego, w której spędziła pół roku.

Grażyna Jagielska trafiła na leczenie z powodu strachu przed śmiercią jej męża. - To powodowało koszmary, które w pierwszej kolejności trzeba było usunąć - mówiła w "Xięgarni". Ja przyznała, taki strach zaczyna "żyć własnym życiem". - Ten strach coraz więcej życia zagarnia, aż nie zostaje nic - dodała.

Pół roku w klinice

Swój pobyt w klinice autorka "Anioły jedzą trzy razy dziennie" wspomina dobrze. Jej zdaniem stereotyp szpitala psychiatrycznego niewiele ma wspólnego z prawdą. - Te nasze wyobrażenia są tworzone na podstawie strachu - stwierdziła. - To jest życie za zasłoną. Jest bardzo mało osób, które są w stanie zajrzeć za tę zasłonę - mówiła o czasie jaki spędziła na leczeniu.

- Takie leczenie ma polegać na ustaleniu kim się jest naprawdę - powiedziała o samej kuracji. - Polega na tym, żeby nauczyć się wyrażać uczucia i je nazywać - przyznała. Jagielska dodała, że dzięki leczeniu jej relacje z rodziną uległy zmianie. - Szczerzej wyrażam swoje uczucia - dodała.

Terapia pozwoliła też pisarce na nowo się zdefiniować. Wcześniej Jagielska określała się poprzez funkcje społeczne. Mówiła, że jest o sobie matką, żoną, tłumaczką. - To jest odzyskanie tożsamości - mówiła o terapii.

Narrator

- Pisarz to jest dla mnie intelektualista. Ktoś kto zmienia świat - powiedziała Jagielska. Jak przyznała, sama nie uważa siebie za pisarza. - Zawsze mówię, że jestem osobą piszącą - dodała.

Książka Jagielskiej nie jest jednak opowieścią o jej chorobie. Bohaterami jej powieści są pacjenci Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego. - Ja jestem narratorem - powiedziała. - Byłam jedynie swojego rodzaju kronikarzem - dodała.

"Anioły jedzą trzy razy dziennie" to druga książka Jagielskiej. W wydanej w 2012 r. "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym" opisała swój związek z Wojciechem Jagielskim.

Cały odcinek "Xięgarni"
Cały odcinek "Xięgarni"tvn24

Autor: dln/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości