Programy

Ziemowit Szczerek: Nagroda zobowiązuje do pisania

Programy

Aktualizacja:
Ziemowit Szczerek był gościem "Xięgarni"
tvn24Ziemowit Szczerek był gościem "Xięgarni"

- Nagroda zobowiązuje mnie do czegoś, co mnie strasznie kręci – do pisania – stwierdził na antenie TVN24 Ziemowit Szczerek. Laureat Paszportu "Polityki" za powieść "Przyjdzie Mordor i nas zje" był gościem najnowszej "Xięgarni".

Ziemowit Szczerek, w swojej książce o Ukrainie, łączy schemat powieści drogi z reportażem spod znaku gonzo. - Gonzo istniało w Polsce już przed moją książką, tak jak pizza, którą Amerykanie zapakowali i sprzedali całemu światu - stwierdził w "Xięgarni" autor "Przyjdzie Mordor i nas zje".

Jak tłumaczył, w gonzo "narrator bardzo wyraźnie zaznacza swoją obecność". - Bardziej chodzi o nakreślenie mechanizmów zdarzeń niż wierne ich oddawanie. Ale tak naprawdę chodzi o prozę niegrzeczną, literacki punk – tłumaczył Szczerek.

"Dziki Wschód"

Laureat Paszportu "Polityki" opowiadał m.in. o stereotypach. - Będąc sami Dzikim Wschodem, przesuwamy ten Dziki Wschód jeszcze dalej – mówił Szczerek. Zamiast wyciągnąć wnioski z tego, jak jesteśmy postrzegani na Zachodzie, z tego, że sami nie lubimy stereotypów na nasz temat, przerzucamy je dalej – przekonywał.

Jego zdaniem, "cała Europa Środkowo-Wschodnia jest regionem postapokaliptycznym". - Dopiero teraz próbuje się ogarnąć do kupy, próbuje znaleźć jakąś estetykę. Polaków kręci coś, co jest bliżej niż Hiszpania czy Francja, a przy tym jest mniej oczywiste - mówił Ziemowit Szczerek w "Xięgarni". Ale "Przyjdzie Mordor…" to także powieść skierowana przeciwko absolutyzowaniu etniczno-narodowościowej tożsamości. Kult rdzenności jest – według Szczerka – absurdem.

Tajemniczy balsam "Wigor"

Ziemowit Szczerek opowiadał również o tajemniczym środku na potencję, balsamie "Wigor".

- Działa tak jak wódka, tyle że wzbogacona o odrobinkę amfetaminy. Po prostu fajnie działa. Tylko, że widok Polaków pijących to Ukraińców bawi, a Polacy się dziwią o co chodzi - żartował Szczerek. Pytany o to, jak się czuje jako laureat Paszportu "Polityki", stwierdził: - Nagroda zobowiązuje mnie do czegoś, co mnie strasznie kręci – do pisania.

Ziemowit Szczerek był gościem "Xięgarni"
Ziemowit Szczerek był gościem "Xięgarni"tvn24

Autor: nsz/kde//jk/kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości