Programy

"Zeszyty Literackie" nie dla każdego. "Redaktor ma krew na rękach, trudno"

Programy

Aktualizacja:
tvn24Barbara Toruńczyk w "Xięgarni"

- Redaktor ma krew na rękach, trudno - stwierdziła Barbara Toruńczyk, gość "Xięgarni", na pytanie, czy zdarzyło jej się odrzucić jakiś tekst nadesłany jej do "Zeszytów Literackich". Założycielka legendarnego kwartalnika opowiadała Agacie Passent i Mariuszowi Cieślikowi o jego początkach i swojej książce "Żywe cienie".

"Żywe cienie" to zbiór historii postaci, z którymi Barbara Toruńczyk spotkała się tworząc "Zeszyty Literackie". Portrety Miłosza, Herberta czy Edelmana nakreślają polską rzeczywistość lat 50. ubiegłego wieku. Założycielka "Zeszytów" tłumaczyła w programie, że pomysł założenia kwartalnika pojawił się po jej powrocie ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. - Pismo trafiło w rzeczywistą potrzebę - mówiła Toruńczyk dodając, że wtedy niektórzy autorzy nie mieli gdzie publikować swoich tekstów.

Słowo o "dizajnie"

W programie - jak co tydzień - Michał Rusinek zachęcał do sięgnięcia po "Ilustrowany elementarz dizajnu" autorstwa Ewy Solarz. Książka poświęcona wzornictwu przedstawia w krótki sposób historię poszczególnych, dobrze znanych przedmiotów.

Zobacz zapowiedź felietonu Michała Rusinkatvn24

Nowości i klasyka

Poza tym scenarzystka Ilona Łepkowska polecała ostatnią książkę autorki serii o Harrym Potterze J.K. Rowling - "Trafny wybór". Z kolei Michał Komar docenił "Wielki skarbiec bajek".

Autor: MON, ktom/tr,gak / Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości