Programy

Xięgarnia wraca. Z nowym prowadzącym

Programy

Xsięgarnia wraca po wakacjach
tvn24Filip Łobodziński będzie nowym prowadzącym Xięgarni

Już 7 września o godz. 18 na antenie TVN24 będzie można zobaczyć pierwszy po wakacjach odcinek Xięgarni, jedynego w polskiej telewizji cyklicznego programu o książkach. Autorzy Xięgarni przygotowali wiele nowości. Pojawi się też nowy prowadzący - Filip Łobodziński, który wraz z Agatą Passent będzie gospodarzem programu.

- Może naiwnie, ale ciągle wierzę, że widzom potrzebne są i należą się programy z zakresu publicystyki kulturalnej, gdzie kultury nie myli się z płytką rozrywką - mówi Łobodziński, komentując dołączenie do zespołu Xięgarni.

Łobodziński jest tłumaczem, autorem książek, dziennikarzem, a także muzykiem. Od 30 lat współtworzy "Zespół Reprezentacyjny'". Pisze też scenariusze i teksty piosenek. W Xięgarni zastąpił Mariusza Cieślika, obecnie dziennikarza "Rzeczpospolitej".

Wywiady z autorami i tłumaczami

Xięgarnia, poza rozmowami z gośćmi, to także stałe felietony Michała Rusinka i Michała Komara. Pierwszy opowiada o książkach niezwykłych, zarówno w treści jak i formie.

Michał Komar w poprzednich odcinkach Xięgarni mówił o klasyce i pozycjach, które należy przeczytać. Teraz skupi się na motywach literackich. To jednak nie koniec zmian.

- Wkrótce dołączy do nas jeszcze jeden felietonista. W tym momencie mogę jedynie zdradzić, że będzie to bardzo znany i ceniony autor - mówi producent Xięgarni, Maciek Starczewski.

Na antenie pojawią się też zapowiedzi wywiadów z autorami, tłumaczami i wydawcami, jakie przygotowuje związany z programem portal xiegarnia.pl. Tu także znajdzie się miejsce na wszystko to, co nie zmieści się w programie, jak dalszy ciąg rozmowy w studio czy '"making of'".

Nowe kulturalne miejsce w sieci

Telewidzowie i internauci zawsze będą mogli obejrzeć program ponownie. Po emisji telewizyjnej kolejne odcinki programu Xięgarnia sukcesywnie będą trafiały do prowadzonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny portalu ninateka.pl - nowego kulturalnego miejsca w sieci.

Program w kolejnym sezonie pojawi się w nowej, ciekawszej i bardziej nowoczesnej szacie graficznej. Zmieni się zarówno sama oprawa, jak i scenografia studia. Wśród pierwszych gości Xięgarni będą Marek Krajewski, Piotr Paziński i Angelika Kuźniak.

Producentem programu jest TVN 24, a współprodukuje go Narodowy Instytut Audiowizualny. Producent wykonawczy Xięgarni to Solfilm.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Julia M. Łobodzińska

Pozostałe wiadomości