Programy

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"

Programy

Laureaci Nagrody Literackiej Gdynia w "Xięgarni"
tvn24Krzysztof Siwczyk i Michał Sobol w "Xięgarni"

Agata Bielik-Robson, przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, w "Xięgarni" TVN24 wyjaśniła, w jaki sposób wyłoniono tegorocznych laureatów tej prestiżowej nagrody.

- Szczęśliwie nie tylko na mnie spoczywa odpowiedzialność, ale rozkłada się demokratycznie i równo na całe jury, które liczy sześć osób. Przewodniczący nie odgrywa żadnej szczególnej roli. Jestem tylko oddelegowana do rozmawiania z mediami - powiedziała w Xięgarni Agata Bielik-Robson, przewodnicząca kapituły Nagrody Literackiej Gdynia.

Bielik-Robson wyjaśniła, że jury niemal od początku zakochało się w książce "Koło miejsca" Krzysztofa Siwczyka, która zwyciężyła w kategorii eseju. - Od lat nie czytaliśmy eseju, który by tak opisywał dzieciństwo i dojrzewania. Jeszcze z bardzo ciekawym pomysłem, żeby pokazać interakcje z miejscem, w którym się dorasta - podkreśliła.

Przewodnicząca kapituły oceniła, że Siwczyk dokonał swojego opisu w bardzo dobry, literacki sposób.

Bielik-Robson tłumaczyła, że Michał Sobol otrzymał nagrodę za "Schrony", ponieważ jest "niezwykle oryginalnym odmieńcem w świecie polskiej poezji". - Pisze w gatunku, który wydawałoby się, że jest zupełnie wymarły, czyli w gatunku poezji metafizycznej - dodała. - Robi to na sposób, który jest kontrowersyjny, ale nas przekonał - powiedziała.

Zdaniem Bielik-Robson, Salcia Hałas, która zdobyła nagrodę w kategorii proza, jest już porównywana z Dorotą Masłowską. - ma jednak inny typ wrażliwości i inny typ pisania. Wyobraźnia może podobna. Jest tu też dziewczyński świat, ale poczucie humoru jest już zupełnie inne - powiedziała.

Spotkanie z laureatami

W drugiej części programu odbyła się rozmowa z dwoma laureatami Nagroy Literackiej Gdynia - Michałem Sobolem i Krzysztofem Siwczykiem.

Michał Sobol ukończył historię Kościoła i filozofię. Jest autorem czterech tomów wierszy i laureatem nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki roku oraz stypendystą Ministra Kultury. Za tom "Pulsary" otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Gdynia oraz nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Wiersze publikował w licznych czasopismach. Tłumaczono je na angielski, hiszpański, kataloński, niemiecki i słoweński. Nagrodę Literacką Gdynia 2017 otrzymał w kategorii poezja.

Krzysztof Siwczyk studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Jako nastolatek debiutował tomikiem wierszy "Dzikie dzieci". Kilka lat później zagrał tytułową rolę w filmie "Wojaczek" Lecha Majewskiego, za co był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej. Swoje wiersze publikował we wszystkich ważnych pismach literackich w kraju, a także za granicą. Poemat "Dokąd bądź" przyniósł mu Nagrodę Kościelskich.

Zadebiutował tomem esejów, za który otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii "esej".

Jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w kraju

Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.

Należy do najbardziej prestiżowych polskich nagród literackich. Do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia nominowano 20 książek w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej.

Zobacz cały program "Xięgarnia"
Zobacz cały program "Xięgarnia"tvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości