Programy

Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie: to powieść łotrzykowska

Programy

Marcin Kołodziejczyk gościem "Xięgarni"
tvn24Marcin Kołodziejczyk gościem "Xięgarni"

Zależało na tym, żeby to była też - nie lubię tego określenia - miejska powieść, wolę określenie „powieść łotrzykowska”. To jest powieść łotrzykowska - mówi w "Xięgarni" TVN24 reportażysta i pisarz Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie "Prymityw. Epopeja narodowa". Powieść znalazła się w finałowej siódemce Nagrody Literackiej Nike.

ZOBACZ CAŁĄ "XIĘGARNIĘ" W TVN24 GO >

Marcin Kołodziejczyk dał się poznać przede wszystkim jako autor książek reportażowych. Jako dziennikarz i reporter pracuje od 28 lat, a od 2000 roku związany jest z tygodnikiem "Polityka".

Za reportaże otrzymał m.in. nagrody reportażystów Melchiory (m.in. Melchior 2015 w kategorii Inspiracja Roku), wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu "Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji". Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej.

W kwietniu 2018 roku ukazała się jego debiutancka powieść "Prymityw. Epopeja narodowa", która znalazła się w siódemce finalistów Nagrody Literackiej Nike.

- Zależało na tym, żeby to była też - nie lubię tego określenia - miejska powieść, wolę (określenie - red.) "powieść łotrzykowska". To jest powieść łotrzykowska - mówi w "Xięgarni" TVN24 reportażysta i pisarz Marcin Kołodziejczyk o swoim literackim debiucie.

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Autor: tmw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości