"Matka Stocznia". Jej sukces, upadek i "życie po życiu"

TVN24 | Programy

Autor:
red.
Źródło:
TVN24
TVN24Stocznia Gdańska i Polska. 30 lat od początku zmian

Miejsce-symbol. Symbol sukcesu i upadku, symbol polskiej transformacji, dla niektórych gorzki. Losy Stoczni Gdańskiej przedstawiamy w reportażu Piotra Jaconia. "Czarno na białym" w TVN24 we wtorek o 20.30.

Formalnie powstała w roku 1947. Z czasem stała się największym zakładem produkcji okrętowej w Polsce. Była całym życiem dla ponad 140 tysięcy ludzi. Szybko awansowała na piątą stocznią świata. W latach swojej świetności, w latach 70. ubiegłego wieku, budowała ponad 30 pełnomorskich statków rocznie. W 1996 roku przestała istnieć.

Stocznia to ważna przestrzeń w pamięci Polaków, miejsce robotniczych protestów i powstania Solidarności. Długo można wymieniać wydarzenia, które nadały jej rangę symbolu.

"Matka Stocznia"

"Matka Stocznia" - tak nazywają ją ludzie, z którymi spotkał się Piotr Jacoń. To ludzie, którzy przez lata tam pracowali. Reporterowi opowiadają o najlepszych latach stoczni i o jej upadku oraz o zmianach, które w tym miejscu zaszły wraz z upływem czasu.

W reportażu także rozmowy z ludźmi, którzy stworzyli "Stoczni Gdańskiej życie po życiu" i dziś działają na terenach postoczniowych.

Początek "Czarno na białym" w TVN24 o godzinie 20.30.

Źródło: TVN24

red.