Programy

Springer: Bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka

Programy

tvn24Filip Springer był gościem "Xięgarni"

- W dzisiejszej architekturze bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka. I tak bardzo wychodzili mu naprzeciw - mówił w "Xięgarni" Filip Springer, autor książki "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach". Małżeństwo wybitnych architektów chciało odbudowywać powojenną Polskę. Ich pomysłom i realizacji przyjrzał się Springer, który ocenił, że wiara Hansenów w człowieka była "ujmująca".

Filip Springer jest jednym z najbardziej utalentowanych twórców młodego pokolenia. "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" to jego trzecia już książka. Wcześniej napisał "Miedziankę" i "Źle urodzonych".

"Punktem wyjścia zawsze jest przestrzeń"

W "Xięgarni" zdradził, że dla niego zawsze punktem wyjścia do napisania książki jest przestrzeń. W przypadku historii Hansenów to osiedle Przyczółek Grochowski na warszawskiej Pradze Południe. Niestety, jak zauważył Springer, idea kompleksu została wypaczona przez budowniczych w trakcie realizacji.

- Budowa rozpoczęła się w czasie, kiedy Hansenów nie było w Polsce i bardzo wiele założeń projektowych tego osiedla zostało zmienionych przez samych budowlańców. Zawsze traktuję Hansenów jako ideę, która miała pecha być realizowana - ocenił reportażysta.

Springer: Hansenowie utopijnie wierzyli w człowieka

Mówiąc o projektach architektów Springer tłumaczył, że zawsze przyświecała im wiara w człowieka, którą można by nazwać utopijną. - Gdyby architekt nie wierzył w człowieka, to budowałby zamknięte osiedla. W dzisiejszej architekturze bardzo brakuje ludzi, którzy tak by wierzyli w człowieka. I tak bardzo wychodzili mu naprzeciw jak Hansenowie - stwierdził autor "Zaczynu". W "Xięgarni" nie zabrakło stałego felietonisty, Michała Rusinka, który przedstawił widzom książkę "Podłe ciała" Gregoire’a Chamayou przedstawiającą historię eksperymentów na ludzkich ciałach. Michał Ogórek polecił "Decybel" Jerzego Dobrowolskiego, która przedstawia świat mediów w krzywym zwierciadle. Michał Komar w swoim felietonie przypomniał o książce Miguela Cervantesa "Don Kichot z Manchy".

Autor: db, ktom/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości