Scheuring-Wielgus na liście Wiosny Biedronia. Petru: uzgodniliśmy to

[object Object]
Robert Biedroń i Joanna Scheuring-Wielgus na konferencji prasowejtvn24
wideo 2/35

Posłanka partii Teraz! Joanna Scheuring-Wielgus wystartuje do Parlamentu Europejskiego z drugiego miejsca na warszawskiej liście Wiosny - poinformował we wtorek lider ugrupowania Robert Biedroń. Szef partii Teraz! Ryszard Petru zapewnił, że sprawa kandydowania Scheuring-Wielgus z Wiosny została uzgodniona, choć on sam popiera Koalicję Europejską.

- Witaj w domu, witaj w Wiośnie - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Robert Biedroń, zwracając się do Joanny Scheuring-Wielgus. - To dla mnie i dla Wiosny zaszczyt, że Joanna dołączy do naszej drużyny - dodał.

Biedroń o Scheuring-Wielgus na liście Wiosny: trzeba wziąć miotłę i pozamiatać

Robert Biedroń poinformował, że w Wiośnie wszyscy jednogłośnie głosowali za kandydaturą Scheuring-Wielgus. Podkreślił, że wystartuje ona z drugiego miejsca na warszawskiej liście jego partii w wyborach do europarlamentu. - Jestem przekonany, że także będąc w Parlamencie Europejskim, Joanna (Scheuring-Wielgus) będzie kontynuowała to trudne zadanie uzdrawiania Polski z tego wszystkiego, co przez 30 lat naszej demokracji nie zostało zrobione. W końcu trzeba wziąć miotłę i to pozamiatać, jak robi się wiosenne porządki. To robi Joanna od wielu lat - oświadczył Biedroń.

Scheuring-Wielgus pozostaje w partii Teraz!

Posłanka Scheuring-Wielgus poinformowała, że formalnie pozostaje w partii Teraz!. - Jestem cały czas w parlamencie. Nie mogę zrzec się mojej pracy poselskiej i będę cały czas pracowała w kole Teraz! - tłumaczyla. - Bardzo zależy mi na tym, żeby wszystko odbyło się tak jak należy. Moi koledzy i koleżanki z partii Teraz! wiedzą o mojej decyzji. Nic nie było robione za plecami - zaznaczyła.

Tłumaczyła, że jako posłanka niezrzeszona miałaby możliwość wypowiadania się w ciągu całego posiedzenia Sejmu tylko przez sześć minut. - Ważne jest dla mnie to, żeby pracować w parlamencie. Wtedy mam możliwość wypowiadania się do każdego projektu aż pięć minut - podkreśliła.

Petru: uzgodniliśmy, że Scheuring-Wielgus będzie startować z list Wiosny

Decyzję Scheuring-Wielgus skomentował lider partii Teraz! Ryszard Petru. - Koalicja Europejska okazała się skrajnie konserwatywna i dlatego uzgodniliśmy razem z Joanną Scheuring-Wielgus, że będzie startować z listy Wiosny, jak rozumiem, z Warszawy - powiedział Petru. - To dobrze, że Joanna Scheuring-Wielgus startuje, bo ja bym nie chciał, żeby polska reprezentacja składała się głównie z reprezentacji PSL-u - dodał. Podkreślił, że popiera Koalicję Europejską. - Tylko w sytuacji, kiedy nie ma na listach Koalicji Europejskiej miejsca dla tak wartościowych osób jak Joanna Scheuring-Wielgus, bo frakcja skrajnie konserwatywna jest temu przeciwna, to siłą rzeczy dobrze, że startuje z ugrupowania Wiosna - ocenił.

Ryszard Petru o decyzji Scheuring-Wielgus
Ryszard Petru o decyzji Scheuring-Wielgustvn24

Koalicja Europejska - kto ją tworzy?

Pod koniec lutego liderzy: PO - Grzegorz Schetyna, PSL - Władysław Kosiniak-Kamysz, Nowoczesnej - Katarzyna Lubnauer, SLD - Włodzimierz Czarzasty oraz współprzewodniczący Zielonych Małgorzata Tracz i Marek Kossakowski podpisali deklarację o powołaniu Koalicji Europejskiej. "Powołujemy Koalicję Europejską, bo wspólnie lepiej zadbamy o interesy Polek i Polaków w UE. Uniemożliwimy wyprowadzenie Polski z Unii. Na trwałe zbudujemy dla Polski miejsce wśród głównych sił europejskich" – czytamy w deklaracji. Wśród sygnatariuszy deklaracji nie znaleźli się przedstawiciele partii Teraz!, choć 18 lutego ugrupowanie ogłosiło dołączenie do koalicji. Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja.

Autor: js//rzw//kwoj / Źródło: PAP, TVN24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości