Programy

Rafał Księżyk w "Xięgarni" o wizjonerze, który przekroczył wszelkie granice

Programy

Rafał Księżyk w "Xięgarni" o Burroughsie
tvn24Rafał Księżyk był gościem "Xięgarni"

Postać fascynująca, wizjoner epoki informacji, który przekroczył wszelkie granice, jeśli chodzi o eksces - tak Rafał Księżyk opisywał w "Xięgani" bohatera swojej książki "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa", którą można uznać za hołd dla amerykańskiego pisarza i poety.

Rafał Księżyk zaznaczył, że Burroughs wyprzedzał swoją epokę, gdyż pisał o informacji w czasach, kiedy ta nazwa jeszcze się nie pojawiła. W jego opinii, był "wizjonerem epoki informacji".

- Opisywał świat, w którym kultura stała się totalnym chaosem, nie ma punktów odniesienia i trzeba sobie jakoś radzić. Pisał też o o wszechogarniającej kontroli i radzeniu sobie w świecie, który możemy w bezpośrednim, codziennym doświadczeniu chłonąć - powiedział Księżyk.

- To typ mimowolnego filozofa, który korzystając ze wszystkiego, co się da, co jest pod ręką, opracowuje taktyki przetrwania dla wrażliwej jednostki, borykającej się z światem chaosu i kontroli - dodał.

"Totalny wizjoner"

W opinii Księżyka, Burroughs przeszedł wszelkie granice, jeśli chodzi o eksces, warto więc poznać jego życie i to, co po sobie pozostawił.

- Nie wszyscy możemy sobie pozwolić na taką ścieżkę, nie mamy siły, odwagi i okoliczności, ale warto po te doświadczenia sięgnąć z drugiej ręki - pokreślił.

- Nowa generacja odkrywa Burroughsa nie tylko jako pisarza przeklętego, kojarzącego się z czarną legendą ćpuna, zabójcy konkubiny, ale totalnego wizjonera - dodał.

Księżyk nie jest pierwszą osobą, nawiązującą do stylu życia Burroughsa, znanego z upodobania do narkotyków, eksperymentów seksualnych i praktykowania czarów. W latach 70. czerpali z niego m.in. Frank Zappa, Andy Warhol, Lou Reed, David Bowie czy David Byrne.

Rafał Księżyk oprócz pisania biografii (Tomasza Stańki, Roberta Brylewskiego i Tymona Tymańskiego), przez wiele lat pracował jako dziennikarz. Był m.in. redaktorem naczelnym magazynu "Playboy".

Zobacz cały odcinek "Xięgarni":

Rafał Księżyk w "Xięgarni"
Rafał Księżyk w "Xięgarni"tvn24

Autor: AP/kka / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości