Programy

Porzuciła Warszawę dla polskich Tatr. Nurowska: Zakopane upadło

Programy

tvn24Maria Nurowska w specjalnym, świątecznym wydaniu "Xięgarni"

- Jak mieszkałam na Mokotowie, to czasami spotykaliśmy się z Gustawem Holoubkiem na myjni. Auta się myły, my rozmawialiśmy. Ja byłam w złym nastroju, a on mi powiedział, że w Bukowinie Tatrzańskiej jest taka łączka, która leczy dusze - wspominała w "Xięgarni" Maria Nurowska. Pisarka już po śmierci przyjaciela spakowała wszystkie swoje rzeczy i przeniosła się w Tatry. Zbudowała pensjonat "Pod Smokami", w którym przyjmuje gości.

Maria Nurowska jest autorką powieści, opowiadań, słuchowisk i sztuk teatralnych. Studiowała filologię polską i słowiańską na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Literatura”.

Łączka, która leczy dusze

Nurowska kilka lat temu przeprowadziła się z Warszawy do Bukowiny Tatrzańskiej.

Powiedziała, że Tatry pojawiły się w jej życiu przypadkiem. - Jak mieszkałam na Mokotowie, to czasami spotykaliśmy się z Gustawem Holoubkiem na myjni. Auta się myły, my rozmawialiśmy. Ja byłam w złym nastroju, a on mi powiedział, że w Bukowinie Tatrzańskiej jest taka łączka, która leczy duszę - wspominała Nurowska.

Wyjaśniła, że o słowach Holoubka przypomniała sobie już po jego śmierci, kiedy miała w swoim życiu trudny okres. - Przyjechałam tutaj, zaczęłam chodzić, szukać - powiedziała. - Tutaj zawędrowałam. Tutaj była łąka. Ja już wiedziałam, że to jest ta łączka i nie mogła być inna.

Nurowska: Zakopane upadło

Nurowska kupiła grunt i chciała postawić mały dom, ale stary góral doradził jej duży budynek. Tak pisarka zaczęła prowadzić pensjonat.

Nadal uważa siebie jako osobę z zewnątrz. - Uważam, że kiedyś to było inne Zakopane. To była inna aura. Teraz widzę ze smutkiem upadek tego - dodała.

I wyznała: - W ogóle już mam taki pomysł, że przestaję być pisarką. Napisałam ostatnią swoją książkę "Miłość rano, miłość wieczorem", która wyjdzie w czerwcu i mam taki zamiar, żeby odpocząć.

Pisarska podróż przez losy

Popularność i uznanie krytyki przyniosły jej już pierwsze książki: zbiór opowiadań "Nie strzelać do organisty" (1975) oraz powieść "Moje życie z Marlonem Brando" (1976).

Bohaterki Marii Nurowskiej to kobiety wyjątkowe i namiętne. Mężczyźni mają problem, by dotrzymać im kroku.

Jej pisarstwo bazuje na poetyce romansu i powieści psychologicznej. W swoje utwory chętnie wplata elementy powieści obyczajowej i społeczno-politycznej.

- Pisanie to dla mnie niezwykła podróż. Przez inne losy. Jak nie zobaczę w bohaterach ludzi, to książka nie powstanie. To będzie papier - mówi Maria Nurowska.

„Xięgarnia”- w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30

Program powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

Maria Nurowska w "Xięgarni"tvn24

Autor: jl,pk//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości