Programy

"Nieszczęściem Izraela i Palestyny będzie, gdy ich konflikt znudzi świat"

Programy

tvn24Gościem "Xęgarni" był Paweł Smoleński

- Jeżeli ktoś życzy dobrze Izraelowi i Palestyńczykom, to powinien patrzeć do przodu, odciąć się od tego, co się stało - mówił w "Xięgarni" pisarz i publicysta Paweł Smoleński. Jak podkreślił autor reportażu "Oczy zasypane piaskiem", największym nieszczęściem Izraela i Palestyny będzie, gdy ich konflikt "znudzi świat".

Smoleński przyznał, że Izrael jest od lat jego miłością. - Teraz, w ciągu ostatnich kilku lat, miałem wrażenie, że tam zaczyna się dziać coś takiego, od czego nie będzie już odwrotu. Izrael i Palestyńczycy doszli do takiego miejsca, w którym myślenie o rozwiązaniu - dwa państwa dla dwóch narodów - będzie próżną mrzonką i bajaniem. Tak się stało z winy jednych i drugich - powiedział w "Xięgarni". Jak mówił, to skłoniło go, by dokładniej przyjrzeć się temu procesowi. Tak powstał reportaż "Oczy zasypane piaskiem", który wkrótce trafi do księgarń.

- Kluczową kwestią dla tego kawałka świata jest to, by obie strony zrozumiały, że dzielą uczucia - podkreślił Smoleński. Pisarz tłumaczył, że ludzie żyją w tym regionie w nieustannym strachu. Wspomniał historię, gdy w jednej ze szkół poproszono dzieci, by namalowały żółwia. - To były tylko skorupy. Nie wystawał ogonek ani łapka, główka. Zapytane, dlaczego - (odpowiedziały -red.) - przecież ten żółw musi się gdzieś schować - mówił.

Zaznaczył, że największym nieszczęściem Izraela i Palestyny, będzie gdy konflikt "znudzi świat i będzie postrzegany jako rzecz marginalna."

Jego zdaniem, dochodzenie do źródła sporu na Bliskim Wschodzie nie ma sensu. - To jest kompletny absurd - stwierdził. Jak przekonywał, jeżeli "ktoś grzebie przy korzeniach konfliktu, to dokopie się do rzeczy absolutnie oczywistych i siłą rzeczy będzie odwrócony plecami do przyszłości." - Jeżeli ktoś życzy dobrze Izraelowi i Palestyńczykom, to powinien patrzeć do przodu, odciąć się od tego, co się stało - podkreślił.

"Oczy zasypane piaskiem"

"Oczy zasypane piaskiem" to nie pierwsza publikacja Smoleńskiego dotycząca problemów Palestyny i Izraela. W 2012 r. pisarz wydał książkę "Bałagan: Alfabet izraelski", będącą zbiorem jego reportaży z "Gazety Wyborczej".

Smoleński jest także autorem książki "Pochówek dla rezuna", za którą dostał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz "Irak. Piekło w raju", za którą przyznano mu Nagrodę im. Kurta Schorka dla dziennikarzy „rzucających światło na kontrowersyjne tematy".

Napisał również "Izrael już nie frunie", "Powiatową rewolucję moralną" oraz, wspólnie z Bartłomiejem Kurasiem, "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie".

Jak małe dzieci malowały żółwietvn24
Cały odcinek "Xięgarni"tvn24

Autor: db/tr / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości