Małgorzata Szumowska przewodniczącą jury konkursu "Wytaczanie Drogi"

Programy

Trzyosobowe jury wybierze najlepszy film w konkursie "Wytaczanie Drogi"tvn24
wideo 2/13

Na koncie ma cztery nagrody festiwalu w Berlinie, a jej filmy z entuzjazmem przyjmuje międzynarodowa krytyka i publiczność. Przewodniczącą jury Konkursu Głównego Netia Off Camera w tym roku została jedna z najważniejszych twórczyń współczesnego kina europejskiego - Małgorzata Szumowska. Polskiej reżyserce towarzyszyć będzie amerykańska aktorka Gina Gershon i gwiazda "Pianisty" Thomas Kretschmann.

WSZYSTKO O FESTIWALU NETIA OFF CAMERA

Małgorzata Szumowska zachwyciła festiwalową publiczność jeszcze jako studentka łódzkiej filmówki etiudą dokumentalną z 1997 roku - "Cisza", dzięki której zdobyła kilka nagród na całym świecie.

Później przyszedł głośny pełnometrażowy debiut fabularny "Szczęśliwy człowiek", dzięki któremu reżyserka nominowana była m.in. do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii odkrycie roku. Potem było znakomite "Ono" i niezapomniana etiuda "Crossroad", która reprezentowała polskie kino w projekcie "Wizje Europy".

Dziesięć lat temu nakręciła jeden z najgłośniejszych swoich filmów - "33 sceny z życia", którym zachwyciła festiwal w Locarno i w Gdyni. Kolejnymi dramatami "Sponsoring", "W imię..." i "Body/Ciało" potwierdzała swoją pozycję jednej z najbardziej charakterystycznych europejskich reżyserek.

Zachwycająca "Twarz"

W 2018 roku podczas berlińskiego festiwalu zaprezentowała swój najnowszy film "Twarz". Jest to baśniowa satyra na polskie prowincjonalne przywary. Szumowska tworzy obraz społeczności, która zamknięta jest na "Innego", której życie w zasadzie toczy się wedle reguł zrytualizowanej, bezrefleksyjnej religijności.

Reżyserka wyróżniona została za ten film Srebrnym Niedźwiedziem - Grand Prix Jury. Na drugą co do ważności nagrody Berlinale polska kinematografia czekała aż 36 lat. Do tej pory jedynymi polskimi laureatami tego wyróżnienia byli: Roman Polański za "Wstręt" w 1965 roku i Wojciech Marczewski za "Dreszcze" w 1982 roku. Jest też piątą kobietą w historii tej nagrody obok Agnes Vardy, Kiry Muratowej, Pernille Fischer Christensen i Maren Ade.

"Twarz" reż. Małgorzata SzumowskaKino Świat

Gwiazda wszechstronna

Gina Gershon występowała u boku Toma Cruise’a, Johna Travolty, Nicolasa Cage’a czy Matthew McConaughey’a. Świetnie radzi sobie także w produkcjach telewizyjnych czy na deskach teatralnych.

Zadebiutowała jako aktorka maleńką rolą tancerki w "Beatlemanii" w 1981 roku, jednak już pięć lat później zwróciła na siebie uwagę drugoplanową rolą w komedii romantycznej Howarda Deutcha "Dziewczyna w różowej sukience".

W 1996 roku ugruntowała swoją pozycję rolą u sióstr Wachowskich w "Brudnych pieniądzach". Wystąpiła w "Graczu" u Roberta Altmana. Krytycy docenili jej rolę w kryminale "Palmetto" Volkera Schloendorffa.

Wielbiciele kina akcji wspominają jej kreację w "Bez twarzy" Johna Woo, gdzie partnerowała Johnowi Travolcie i Nicolasowi Cage'owi. W "Zabójczym Joe" Williama Friedkina z Matthew McConaughey’em zagrała drugoplanową rolę Sharli Smith.

Znana jest również z roli szefowej agencji detektywistycznej w serialu telewizyjnym "Snoops". Brawurowo zagrała Donatellę Versace w filmie „Versace. Geniusz, sława i morderstwo".

Pojawiła się w teledysku Lenny’ego Kravitza do piosenki "Again". Podczas festiwalu Sundance zaśpiewała piosenkę z muzykami z zespołu Guns N’ Roses, a w jednym z odcinków "Glee" zachwyciła coverem piosenki "I'm So Excited" z repertuaru The Pointer Sisters.

Jeden z najpopularniejszych niemieckich aktorów

Thomas Kretschmann swoją aktorską karierę rozpoczął jako 25-latek w licznych europejskich produkcjach telewizyjnych i filmowych.

Urodzony w byłym NRD, zanim został aktorem, przygotowywał się do olimpijskiej kariery pływaka. W wieku 19 lat udało mu się uciec do Republiki Federalnej Niemiec. Droga do wolności prowadziła przez Węgry, Jugosławię i Austrię. W 1991 roku został doceniony w Niemczech i bardzo szybko zdobył ogromną popularność w ojczyźnie. Przełomem w jego karierze stała się rola kapitana Wehrmachtu Wilma Hosenfelda w "Pianiście" Polańskiego. Stał się szybko hollywoodzkim specjalistą od ról oficerów nazistowskich. Jednak udało mu się zerwać z tą etykietą - świetnie odnalazł się w różnych gatunkach filmowych. Został także wysłany w świat przyszłości w "Resident Evil: Apokalipsa". Doskonale sprawdził się również w roli króla Persji i Jana Pawła II.

W sumie zagrał w ponad 100 produkcjach filmowych i telewizyjnych, a kolejne tytuły z udziałem Kretschmanna czekają na daty premiery.

"Love After Love" reż. Russell Harbaugh Netia Off Camera
wideo 2/10

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock