Programy

"W Polsce jest ambicja w powietrzu, aby być mieszczaninem"

Programy

Marcin Kołodziejczyk był gościem "Xięgarni"
tvn24Marcin Kołodziejczyk był gościem Xięgarni

- Chodziło mi o pokazanie pewnej sztuczności w obyczajach, która się wśród mieszczan zalęgła - powiedział w "Xięgarni" dziennikarz i reportażysta Marcin Kołodziejczyk, który jest autorem książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich".

- Dysforia to przeciwieństwo euforii, a więc uczucie, któremu co jakiś czas poddaje się każdy z nas - wyjaśniał Kołodziejczyk nieco tajemniczy tytuł swojej książki.

W swojej najnowszej książce opisuje, jak wygląda dzisiejsze mieszczaństwo polskie. Na książkę składa się 15 opowieści, które przedstawiają ludzi "w różnych miejskich fazach życia".

Kołodziejczyk mówi, że opisuje swoje środowiska i swoje przeżycia. - Jeśli kogoś obśmiewam, to nie ludzi, którzy są zagubieni. Bardziej chodziło mi o pokazanie pewnej sztuczności w obyczajach, która się wśród mieszczan zalęgła - wyjaśniał autor.

W opinii gościa "Xięgarni" polskie, młode napływowe mieszczaństwo opiera się na stylu bycia i jest bardzo wrażliwe na zmieniającą się modę.

Polskie miasta pachną podobnie jak te zachodnie

- Wielkie miasta zachodu mają mieszczaństwo zasiedziane i stare - powiedział Kołodziejczyk poproszony o wskazanie różnic i podobieństw pomiędzy miastami polskimi i zachodnimi. - Wspólne są zapachy. Warszawa czy Kraków pachnie już podobnie jak Amsterdam, Londyn czy Paryż - dodał.

Według Kołodziejczyka w Polsce "jest pewna ambicja w powietrzu, aby być mieszczaninem". - Mamy więcej aspirantów - powiedział autor i dodaje, że ludzie chcą też "wyglądać na mieszanina".

- Mieszczaństwo zachodnie jest dekadenckie. Ono swoje bycie mieszczaninem inaczej rozumie - stwierdził Kołodziejczyk.

- To widać też po strojach. Jeśli spotyka się młodych ludzi z Nowego Jorku czy Londynu to nie są oni aż tak elegancko ubrani jak ci w Warszawie - dodał.

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.

"Xięgarnia" - cały odcinek
"Xięgarnia" - cały odcinek tvn24

Autor: PM/ja / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości