Programy

Kiedy mecz pod zamkniętym dachem? Co mówią przepisy FIFA?

Programy

Dach zamknięto kilka godzin później. Też padało
NSPORTPogoda narobiła problemów organizatorom meczu

Kiedy mecz eliminacyjny do mistrzostw świata powinien rozgrywać się przy zamkniętym, a kiedy przy otwartym dachu? Prezycyzjne odpowiedzi na te pytania znajdziemy w regulaminie FIFA. To również tam dokładnie zapisane jest, kiedy powinno odbyć się odwołane spotkanie i kto ponosi za jego organizację finansową odpowiedzialność.

Zgodnie z przepisami FIFA (regulaminem FIFA World Cup Brasil 2014) jeśli stadion ma rozsuwany dach "delegat FIFA konsultując się z arbitrem i trenerami obu dryżyn decyduje przed meczem czy dach jest otwarty czy zamknięty podczas meczu".

FIFA dopuszcza zamknięcie dachu w czasie meczu

"Decyzja ta musi być na ogłoszona na spotkaniu organizacyjnym, choć może zostać zmieniona w przypadku nagłego i gwałtownego zmienienia się warunków pogodowych. Jeżeli mecz rozpoczyna się przy zamkniętym dachu, pozostaje on zamknięty przez cały czas trwania spotkania" - czytamy w punkcie 5 rozdziału 20 regulaminu.

Natomiast, jeśli mecz rozpoczyna się przy otwartym dachu, a istnieje "poważne pogorszenie się warunków atmosferycznych, delegat i sędzia mają prawo nakazać jego zamknięcie". "W takim przypadku dach zostaje zamknięty do końca spotkania" - zaznaczono w przepisach FIFA.

Tu przepisy FIFA nie spotykają się jednak z regulaminem Stadionu Narodowego, o którym mówiła w TVN24 rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu. Według jej relacji, dachu na tym obiekcie nie można zamykać w czasie opadów, ze względu m.in. na bezpieczeństwo przebywających na trybunach kibiców.

Kiedy zorganizować powtórkę?

Z kolei punkt 7 w rozdziale 19 regulaminu FIFA reguluje dokładnie, co dzieje się w przypadku odwołanego spotkania.

"Jeżeli mecz zostaje przerwany przed zakończeniem normalnego lub dodatkowego czasu gry z powodu warunków pogodowych lub przyczyn niezależnych od gospodarzy, powtórzenie pełnego 90-minutowego meczu powinno zostać zorganizowane kolejnego dnia, unikając w ten sposób dodatkowych kosztów dla drużyny-gości" - mówi regulamin.

Jeśli nadal nie istnieje możliwość, by mecz mógł zostać rozegrany kolejnego dnia, mecz może zostać odroczony na inny dzień, jeśli obie drużyny zgadzają się. "Jeśli mecz nadal nie może zostać rozegrany trzeciego dnia, koszty poniesione w wyniku wizyty drużyny-gości zostają podzielone na obydwie drużyny" - wynika z przepisów.

W przypadku meczu Polska-Anglia spotkanie przełożono na "kolejny dzień", czyli środę 17 października. O ile oczywiście warunki atmosferyczne pozwolą na jego rozegranie. FIFA podkreśla, że Komitet Organizacyjny podejmuje wszelkie konieczne decyzje związane z powtórzeniem spotkania.

Autor: nsz//kdj/k / Źródło: tvn24.pl

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości