Programy

"Coraz więcej przestępczości jest wśród kobiet"

Programy

"Coraz więcej przestępczości jest wśród kobiet"
tvn24Katarzyna Puzyńska była gościem "Xięgarni"

- Psychologowie kryminalni mówią, że jak kobieta planuje zbrodnie, to jest to zbrodnia niemal doskonała. Potrafią z zimną krwią swój plan przeprowadzić albo zaangażować do niego mężczyznę. Bywa tak, że kobieta manipuluje mężczyzną i w ten właśnie sposób dokonuje zbrodni. I mimo, że to jest męski świat, panie do niego wkraczają - mówiła w "Xięgarni" TVN24 Katarzyna Puzyńska, pisarka, autorka kryminałów.

Urodzona w 1985 roku Katarzyna Puzyńska z wykształcenia jest psychologiem, przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki.

Zadebiutowała powieścią kryminalną "Motylek", która dała początek serii o policjantach z fikcyjnej wsi Lipowo.

Puzyńska jest też autorką książek non-fiction "Policjanci. Ulica" i "Policjanci. Bez munduru", w których razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.

"Coraz więcej przestępczości jest wśród kobiet"

Jej najnowsza powieść "Pokrzyk" trafi na rynek w połowie października.

- Kiedyś przeczytałam słowa Stephena Kinga - mam nadzieję, że ich nie przekręcę - który powiedział, że pisząc książkę, najpierw musimy przestraszyć siebie. Od tamtej pory stosuję tę zasadę. Nie chodzi o jakieś - jak w przypadku tej ostatniej książki - nadprzyrodzone sytuacje z wilkami, ale również o takie wydarzenia czy rzeczy, które się boję, które mogą się nam przydarzyć. Najczęściej jest tak, że to ludzie ludziom gotują najgorszy los - mówiła w "Xięgarni" Katarzyna Puzyńska.

Puzyńska zwróciła uwagę na fakt, że kobiety nadal częściej padają ofiarami zbrodni. - Siłą rzeczy, są słabsze fizycznie, mają mniejszą szanse w starciu z mężczyzną. Jest też tak, co statystyki pokazują, że jest coraz więcej przestępczości wśród kobiet - dodała.

Według pisarki agresja kobiet może się różnić od agresji mężczyzn. - Przecież agresja jest nie tylko fizyczna - zaznaczyła.

- Psychologowie kryminalni mówią, że jak kobieta planuje zbrodnie, to jest to zbrodnia niemal doskonała. Potrafią z zimną krwią swój plan przeprowadzić albo zaangażować do niego mężczyznę. Bywa tak, że kobieta manipuluje mężczyzną i w ten właśnie sposób dokonuje zbrodni. I mimo, że to jest męski świat, panie do niego wkraczają - wyjaśniła.

Zdaniem Puzyńskiej, interesujące jest to, że kobiety pojawiają się w książkach pojawiają się jako sprawczynie, bo ciągle istnieje wyobrażenie kobiet jako słabszych, dobrej opiekunki domowego ognika.

- To, że każdy z moich bohaterów jest podejrzany, sprawia, że nikt nie jest jednoznacznie dobry. Nawet ci, którzy wydają się nam dobrzy, coś ukrywają, a ci źli z czasem robią coś dobrego - zaznaczyła.

Program "Xięgarnia" w TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości