Programy

"Literatura jest dobra dla tych, którzy tego chcą". Franzen w "Xięgarni"

Programy

Jonathan Frenzen gościem "Xięgarni"
tvn24Jonathan Franzen w "Xięgarni"

- Odrzucam tezę, że literatura jest dla nas dobra - stwierdził Jonathan Franzen. Powszechnie uważany za największego żyjącego amerykańskiego pisarza, autor m.in. "Korekt" i "Wolności", Franzen opowiedział w "Xięgarni" o swojej najnowszej powieści "Bez skazy".

Właśnie ukazała się w Polsce jego najnowsza powieść "Bez skazy", w której pisze o najbardziej skrywanych uczuciach, skłaniając do refleksji nad problemami naszych czasów.

Główna bohaterka powieści, Pip, nie ma prawie żadnej rodziny - ma jedynie matkę. Bardzo chce poznać swojego ojca, matka nie chce jej jednak ujawnić żadnych szczegółów na jego temat.

Co zrobić z taką matką?

- Pip jest w trudnej sytuacji, jest jedynym dzieckiem tej trudnej kobiety. Ta kobieta jest zbyt trudna, by trwać w jakiekolwiek relacji, ale pragnie mieć dziecko - wyjaśnił Franzen.

- To dobre dla mamy, bo ma dziecko, które się nią opiekuje. Ale jednocześnie strasznie trudne jest być tym jedynym dzieckiem samotnej matki, bo jest się rozdartym pomiędzy pragnieniem odejścia, ale też miłości i odpowiedzialności. Córka ma więc problem, co ma zrobić z taką matką? - podkreślił.

- W książce jest przedstawiony ekstremalny przykład takiej relacji. Ja piszę zabawne powieści, mają być komiczne, dlatego często przesadzam. Jak trudnej matki nie miałby czytelnik, to na pewno nie była ona tak ciężka jak matka Pip - zażartował.

Dobra powieść to przywilej

Jonathan Franzen bardzo ironicznie pisze także o mediach społecznościowych i porzucaniu książki na rzecz treści internetowych. W "Xięgarni" powiedział jednak, że nie widzi problemu z tym, że wiele osób czyta coraz mniej i coraz krótszych tekstów.

- Odrzucam tezę, że literatura jest dla nas dobra - stwierdził. - Literatura jest dobra dla tych, którzy tego chcą. To przywilej przeczytać powieść, która Ci się spodoba - powiedział Franzen.

- Myślę, że zawsze będą ludzie, którzy nie są usatysfakcjonowani tym, co można znaleźć w mediach cyfrowych. Może ta grupa będzie mniejsza, ale będzie bardziej intensywna - dodał w "Xięgarni".

Cały odcinek "Xięgarni"
Cały odcinek "Xięgarni"tvn24

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.

Autor: js,mm/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości