Programy

Grzegorz Kasdepke: Dzieci pytają, czy kiedyś byłem przystojny

Programy

Aktualizacja:
Grzegorz Kasdepke w "Xięgarni"
tvn24Grzegorz Kasdepke w "Xięgarni"

Czy to pan napisał Biblię, czy lubi się pan całować i czy był pan kiedyś przystojny - takie pytania najczęściej słyszy od dzieci Grzegorz Kasdepke. Najpopularniejszy autor literatury dziecięcej w Polsce był gościem 31. wydania "Xięgarni" na antenie TVN24.

Grzegorz Kasdepke przyznał, że kiedy był dzieckiem, nie znosił książek.

- To pewnie brzmi śmiesznie w ustach pisarza, ale wolałem grać w piłkę, i gdyby nie przemoc i kulawa gospodarka PRL-owska nie czytałbym książek. Przemoc, bo w moim życiu pojawiła się ciotka, która zamknęła mnie w pokoju w swoim domu i powiedziała, że nie wyjdę, dopóki nie przeczytam książki Jana Grabowskiego "Finek". Sięgnąłem po nią ze wstrętem, ale po kilku godzinach czytanie sprawiło mi już przyjemność - wspomniał pisarz.

Dodał, że pierwszą książkę, jaką przeczytał z własnej woli, to był komiks o "Kleksie".

- Jestem wielkim wielbicielem komiksów. Zachęcam rodziców, aby podsuwali dzieciom komiksy, jeśli nie chcą czytać innych książek. To świetny sposób, żeby zapoznać dziecko z przedmiotem, jakim jest książka - powiedział.

Kasdepke pisze od 20 lat. Jego książki sprzedały się w nakładzie ponad 2 mln egzemplarzy. - W Polsce dzieci dużo czytają, rodzice czytają mniej - zaznaczył.

Pytany o swoją popularność, odpowiedział, że rzeczywiście jest jednym z popularniejszych pisarzy dla najmłodszych.

- O tyle się cieszę swoją sytuacją, że w przypadku autorów książek dla dzieci, bohaterowie książek są popularniejsi niż my. Detektyw Pozytywka jest na pewno bardziej popularny niż ja - Grzegorz Kasdepke i to jest fajne - powiedział pisarz.

Wspomniał, że dzieci często przynoszą mu spotkania autorskie pomysły na kolejne książki. Zadają mu też ciekawe pytania. - Czy to pan napisał Biblię, czy lubi się pan całować i czy był pan kiedyś przystojny - wyliczał Kasdepke. Dodał, że to ostatnie jest jego ulubionym pytaniem.

"100 proc. bajkopisarz"

Grzegorz Kasdepke urodził się w 1972 r. w Białymstoku. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Jest twórcą słuchowisk radiowych i autorem scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych dla najmłodszych.

Jest także laureatem wielu nagród. Wśród nich jest Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego za książkę "Kacperiada - opowiadania dla łobuzów i nie tylko".

"Xięgarnia" to cykl rozmów z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi polskimi pisarzami. Najbliższy odcinek w sobotę o godz. 18.00 w TVN24.

Grzegorz Kasdepke w "Xięgarni"
Grzegorz Kasdepke w "Xięgarni"tvn24

Autor: db, mac//bgr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości